Jozef Kaňa

Gonzo - 19.7.2021
 

26. september 1914 Krupina

† 21. júl 1994 (?)

Pilotný výcvik absolvoval ešte v rámci Pilotnej školy Leteckého pluku 3, neskôr pôsobil v letke 15 v Žiline. Po rozpade Československa slúžil v letke 64 v Piešťanoch. V rámci skupiny ôsmich letcov a leteckých špecialistov (piloti I. Gablech, J. Lazar, J. Kaňa a J. Hrala, pozorovateľ-strelec F. Knotek, strelec K. Valach, rádiotelegrafista J. Řehák a hlavný mechanik letky Ľ. Ivanič) sa zúčastnil úteku za hranice s cieľom pridať sa k čs. zahraničnému odboju. Úlet skupiny sa podaril 7. júna 1939 a stal najväčším hromadným útekom v dejinách slovenskéko letectva. Štyri lietadlá (tri Letovy Š-328 a jedno Aero Ab-101) pristáli po troch hodinách letu na letiskách Deblin a Krakov v Poľsku. J. Kaňa pilotoval Letov Š-328.155, ako strelec s ním letel K. Valach.

Vstúpil do poľského vojenského letectva, v ktorom fakticky zostal až do konca svojej vojenskej služby v roku 1946. V jeho radoch slúžil ako inštruktor lietania v Debline a zúčastnil sa obrany Poľska v septembri 1939. Po páde Poľska sa dostal do Francúzska, jeho pobyt tu potvrdzuje záznam, že sa v Lyone v roku 1940 oženil. Po porážke Francúzska koncom júna 1940 sa dostal do Anglicka ako stovky iných poľských a čsl. letcov. Ako príslušník poľských vzdušných síl sa stal členom 303. (poľskej) stíhacej perute RAF, v tom čase so základňou v Northolte, kde slúžil od augusta 1940 v hodnosti Sergeant. V septembri 1940 bol odoslaný do 6. OTU v Sutton Bridge na operačný výcvik a následne sa vrátil k bojovej jednotke. Ako pilot stíhačky Hawker Hurricane sa aktívne zúčastnil Bitky o Britániu. Od januára do apríla 1941 lietal ako Flight Sergeant v 315. (poľskej) peruti RAF, v tom čase so základňou v Acklingtone.

Z bojovej služby prešiel k jednotke 4. Ferry Pilots Pool v Kemble, ktorá školila pilotov prelietavajúcich nové a opravené lietadlá k bojovým jednotkám. V januári 1942 bol J. Kaňa prevelený k 1. Anti-Aircraft Co-operation Unit (letecká jednotka pre spoluprácu s protilietadlovým delostrelectvom) a následne po reorganizácii jednotky pôsobil od júna 1944 v 587. a následne 631. peruti (Anti-Aircraft Co-operation Squadron) RAF. Z činnej vojenskej služby bol prepustený v roku 1946 v hodnosti Warrant Officer.

V Anglicku sa znova oženil a neskôr ho osud zavial za prácou do Afriky, kde v 60-tych rokoch 20. storočia pracoval v Keni a Somálsku (okrem iného aj pre Food and Agriculture Organization of the United Nations). Miesto, kde zomrel a je pochovaný, nie je známe.

Vyznamenania: poľské - Krzyż Walecznych, Medal Lotniczy (?)

- - -

Použité zdroje:

Milan Herčut (doplňujúce údaje, konzultácie)

https://bbm.org.uk/the-airmen/

http://www.rafcommands.com/

http://www.rafaci.cz

https://fcafa.com

https://www.wartimememoriesproject.com

https://listakrzystka.pl

--

Slovenskí letci v boji 1914-1945  na Facebooku

za materiál ďakujem chalanom zo serveru letka13.skcomments powered by Disqus