Ján Kosch

Gonzo - 19.9.2021
 

* 28. február 1895

Nižný Medzev (v súčasnosti Medzev)

† (?)

Rodák z Nižného Medzeva pôvodne slúžil pri delostrelectve. Počas svojej leteckej kariéry pôsobil na talianskom fronte, najmä v jednotke Flik 24, ktorá mala základňu na poľnom letisku v Pergine. Od októbra 1916 lietal ako pozorovateľ na strojoch Hansa-Brandenburg C.I. Na tejto pozícii plnil pozorovacie, fotograficko - prieskumné a bombardovacie úlohy.

Počas bojových letov absolvoval J. Kosch viacero leteckých súbojov. 7. januára 1917 letel s pilotom českého pôvodu Václavom Schwarzom na stroji Hansa-Brandenburg C.I. V priestore vrchu Cimon Rava sa dostali do súboja s talianskym Farmanom, pilotovaným Carlom Cortim, ktorého strelec Luigi Sella mal presnú mušku a rakúsko-uhorský stroj zasiahol asi 30krát. Napriek poškodeniu krídla, palivovej nádrže i kolesa podvozku sa im podarilo zo súboja odpútať a v poriadku pristáť v Pergine. Ako pozorovateľ-zadný strelec dosiahol s pilotom Josefom Schandrochom počas akcie nad nepriateľským územím zostrel talianskeho dvojmotorového stroja Caudron G.IV. Nepriateľský pilot bol počas súboja zranený a havaroval pri pristátí na letisku Feltre.

18. júna 1917 zviedol na pozícii pozorovateľa boj s dvoma nepriateľskými lietadlami a o deň neskôr bol jeho Hansa-Bradenburg C.I zasiahnutý v súboji 14krát.

V lete 1917 absolvoval J. Kosch pilotný výcvik. 11. februára 1918 pilotoval stíhací stroj Phönix D. I. a v súboji s talianskymi stíhačkami Nieuport 27 bol jeho stroj v priestore vrchu Montagna Nuova zasiahnutý do chladiča. S vypnutým motorom núdzovo pristál pri meste Asiago. Podľa talianskych záznamov bol jeho premožiteľom Marziale Cerutti, talianske stíhacie eso.

Počas návštevy cisára Karola I. na letisku v Pergine strážil J. Kosch vzdušný priestor v stroji Albatros D.III. Nad vrchom Monte Calisio sa stretol s nepriateľom a zabránil jeho preniknutiu nad Perginu. 22. mája 1918 sa počas doprovodu strojov Fliku 15F zúčastnil súboja s trojicou britských lietadiel, na domovskom letisku pristál s prázdnou palivovou nádržou. J. Kosch počas svojho pôsobenia v rakúsko-uhorskom letectve dosiahol hodnosť nadporučíka. Po I. svetovej vojne zostal žiť v Maďarsku a lietal v radoch 2. roty maďarského boľševického letectva.

- - -

Použité zdroje:

Červenka, J., 2020: Lietali pod vlajkou monarchie.

Zahálka, J. et al.: Phönix D.I - D.III

--

Slovenskí letci v boji 1914-1945  na Facebooku

za materiál ďakujem chalanom zo serveru letka13.sk

photo - archív / J.Rajlich via J. Červenka
photo - archív / J.Rajlich via J. Červenka


comments powered by Disqus