Jak jsme stavěli obouživelné plováky na EuroFox

Gonzo - 6.8.2017
 

Začalo to e-mailem od Roba Rollisona, obchodního zástupce Aeropro Nitra v USA, ve kterém bylo napsáno:

We are considering using the Zenair floats made in Canada, but I've heard reports that your floats are even higher quality and perhaps with better pricing. / Uvažujeme o namontování kanadských plováků značky Zenair, ale slyšeli jsme, že vaše plováky jsou kvalitnější a možná levnější.

Člověka ze střední Evropy potěší, když se o jeho práci mluví i v Severní Americe, navíc, když po americkém kontinentu jdou zvěsti o tom, že kvalita výsledku naší činnosti je lepší, než u tradičního místního výrobce, jakým je Zenair.

K spolupráci na projektu jsme přizvali i další lidi z oboru, byla to taková mezinárodní akce.

Seznam zúčastněných :

  • Aeropro Nitra / SK - děkujeme za podporu a trpělivost hlavně Peťovi Tončekovi a Mirovi Kopeckému (nejenom jim, ale všem, co se o nás starali a pomáhali nám s pověšením plováků na letadlo)
  • Rob Rollisson, Aerotrek USA / Indiana, dealer Aeropro Nitra pro USA a Kanadu
  • Richard Gagné, Quebec / Kanada - zákazník a testovací pilot
  • Peter Cowan, Ontario / Kanada - teorie a praxe uložení letadla na plováky, poloha těžiště letadla vs. těžiště výtlaku plováků
  • Aki Suokas, Windcraft / Finsko, dealer Aeropro Nitra pro Skandinavii - zkušenosti s provozem A-220 na plovácích
  • Hakan Karlsson, LSAS / Švédsko, náš obchodník pro Skandinávii - technický poradce

Při první návštěvě Aeropro v Nitře jsme probrali technické záležitosti u letadla, kde na trupu by měly být umístěny závěsy na vzpěry mezi letadlem a plováky, jak budou řízena kormidla a pod. Aeropro pak začalo stavět letadlo a my plováky, odděleně, každý „doma“.

ovládací panel s čerpadlem

Když bylo letadlo a plováky připravené na instalaci, přijeli jsme s nedokončenými plováky (jenom těla bez podvozků a hydrauliky), ustavili letadlo do správné polohy nad plováky a ve spolupráci s Aeropro udělali a namontovali vzpěry, křížová napínací lana, spojení směrového kormidla na letadle s kormidly na plovácích. Pak jsme sestavu zase rozebrali, plováky odvezli a každý zvlášť pokračovali na dokončení, Aeropro na letadle, my na plovácích.

Letadlo bylo do Kanady odesláno dříve, plováky později. Tam plováky namontovány a letadlo zalétáno – už jako obouživelné. Hodnocení majitele (testovacího pilota): výborné.

I made my first water landings and take-offs. The floats performed very well. The landings were very smooth. The floats kept the plane floating high enough on the water…maybe a little nose heavy. The take-offs were excellent. All I needed was 10 seconds. So quick to get on the steps and so quick to be airborne. Congratulations, you produced great floats.

Provedl jsem první vzlety a přistání na vodě. Vlastnosti plováků jsou velmi dobré, přistání je jemné. Plováky mají dostatečný objem na to, aby držely letadlo ve správné poloze na vodní hladině … možná jsou trošku těžší na nos. Starty jsou excelentní, potřeboval jsem jen 10sekund - 5s na vyjetí plováků z vody na „zub“, pak už se letadlo rychle vzneslo. Gratuluji, vyrobili jste dobré plováky.

Josef Fillinger 

Floats.cz

súvisiace články :  

Plavákový EuroFox z Nitry

Štúdia plavákovej Moravy L-200P

Plavákový Sokol M-1E / OK-DHR

EuroFox A-220 / C-ITGV plováky pro A-220 seznam zúčastněných EuroFox A-220 / C-ITGV


comments powered by Disqus