Hviezdy nad Očovou

Ďuro Uhliar - 29.1.2019
 

Pre radosť, pre potešenie a pre dobrý pocit, tak by sme mohli stručne, jasne a výstižne charakterizovať prečo to celé vlastne robíme a prečo tomu venujeme s pravidelnosťou dvoch rokov nemalý zlomok úsilia. Stretnúť kamarátov a priateľov, vymeniť si pár skúseností, porozprávať nové príbehy, pochváliť sa zážitkami. V malebnom prostredí, v objatí prírody, pod vrcholkami Poľany. Pri chutnej kávičke, leteckom guľášiku, pečenom prasiatku. Na letisku v Očovej, takmer z celého Slovenska, vzduchom, za vrtuľou a  hlavne na krídlach.  To sú „Krídla pod Poľanou“ stretnutie nadšencov, fanúšikov, vyznávačov lietadiel, lietania a leteckého športu. Tento rok výnimočne s prívlastkom „Hviezdy nad Očovou“.

Malým predsavzatím organizátorov celého priateľského stretnutia leteckých fanúšikov a pilotov na letisku v Očovej bol zlet takpovediac už historických lietadiel a lietajúcich legiend poháňaných hviezdicovým motorom. Samozrejme potešením  boli všetky lietajúce zariadenia, ktoré sa počas prvého októbrového víkendu dotkli vzletovej a pristávacej dráhy očovského letiska. Z roka na rok počet účastníkov stúpa. Kým na prvom ročníku zletu pred pár rokmi sa stretlo na Očovskom letisku päť lietadiel, tento rok bolo dvadsať jedna.

Očovské letisko je všade navôkol v blízkom ale aj vzdialenom okolí dobre známe svojou polohou v strede Slovenska, svojim historickým významom, poslaním,  ale aj poprednými leteckými osobnosťami. Letisko, ktoré mnohí dodnes považujú za svoju leteckú kolísku, miesto kde prvý krát usadli do kabíny či už motorového lietadla, vetroňa alebo postroja padáku a zažili ten úžasný pocit z lietania sú významnými benefitmi, ktoré dokážu vždy na zlet prilákať množstvo posádok a lietadiel. Tento ročník nebol výnimkou, veď do Očovej merali vzdušné kilometre posádky z celého Slovenska od Rusoviec, cez Sládkovičovo, Šurany, Boleráz, Trenčín, Lučenec, Poprad až po Spišskú novu Ves.

Priateľská, ba nebál by som sa napísať že až rodinná atmosféra, slnečné počasie babieho leta, pestrá jesenná príroda v okolí letiska vytvorili tie najlepšie predpoklady pre ďalší pekný deň na letisku, ale aj vo vzduchu, medzi svojimi priateľmi, známymi a v kruhu ľudí s rovnakou diagnózou zvanou lietanie. Program celého dňa bol voľný, jediné čo sme chceli v rámci zletu zorganizovať, bola veľkoskupina deviatich zúčastnených lietadiel a jej let nad blízkymi mestami, ako prejav úcty a pozdrav všetkým ľuďom a priateľom lietadiel a letectva s finálovým nízkym prieletom s rozsvietenými pristávacími svetlometmi, doplnený dymovou stopou z lietadiel Yak-52  a rozchodom s odvalmi na všetky strany nad letiskom v Očovej.

Potom už program dopĺňali samostatné a skupinové lety za účelom fotografovania, spoznávania okolia, aerovleky, navijákové vleky vetroňov  a akrobacia s inštruktormi akrobacie na lietadlách Yak-52. Som veľmi potešený a rád, že som aj ja osobne mohol byt súčasťou zletu krásnych lietadiel, stretnutia úžasných ľudí a zrodu tých najkrajších leteckých zážitkov a dojmov na letisku pod Poľanou v Očovej.

Ďuro Uhliar

Adrian Klement, pilot,  inštruktor Yak 52: „ v prvom momente, keď sme dostali pozvanie letieť na zlet do Očovej sme sa spolu s kamarátom Jozefom obávali, či nám to pracovné, rodinné a manželské povinnosti dovolia. Nakoniec všetko zafungovalo podľa predstáv a v sobotu ráno sme z letiska v Sládkovičove s naším Yakom 52 / HA-NSR vzlietli smer Očová. Dorazili sme medzi prvými letovými účastníkmi a zo začiatku sme mali pocit, či nie aj poslední. Postupne sa to s príletmi rozbehlo a prileteli aj ostatní pozvaní účastníci a kamaráti z celého Slovenska. Potešilo ma, že celá akcia sa niesla v duchu priateľskej atmosféry, spoznali sme kopec nových ľudí, porozprávali sa so starými skúsenými pánmi od letectva. Lietanie v skupine s ďalším slovenským Yakom 52 / OM-JKK dopadlo nad moje očakávania.  Bol to pre nás  všetkých, čí už  v kabíne lietadla a verím, že aj na zemi veľký zážitok.  Takže ešte raz ďakujeme za pozvanie, za pohostinnosť a super atmosféru. Radi priletíme na stretnutie s dobrými a priateľskými ľuďmi od letectva aj nabudúce“.

Andrej Zelem, profesionálny pilot, inštruktor, akrobat: „Úžasnou zhodou náhod, po nútenom odklade z dôvodu prechodu studeného frontu a  neletového počasia sa tohtoročná akcia „Hviezdy nad Očovou“ odohrávala v čase môjho pracovného voľna. Tým pádom som organizátorom s potešením mohol potvrdiť svoju účasť. Moja  radosť z účasti na spomenutom podujatí bola o to väčšia, že účasť na  akcii prisľúbil  spolu s lietadlom Yak 52 aj môj kamarát, pilot, akrobat Marian Stavjarský, s ktorým som mal tú česť absolvovať akrobatický tréning pod vedením profesionálneho ruského inštruktora Gennady Elfimova. Hneď som sa s Mariánom dohodol, že využijem čas a jeho prítomnosť na maximum a spravím radosť sebe aj ostatným zúčastneným  lietaním akrobacie na lietadle Yak 52. Všetci prítomní  môžu len  potvrdiť,  že  tento plán  som s istotou dodržal, keď lietadlo bolo na zemi iba nevyhnutný čas potrebný na výmenu  posádky a dotankovanie paliva. Ďakujem, za možnosť a organizáciu tejto krásnej akcie a pokiaľ  to bude možné, moja účasť je istá aj nabudúce“.

súvisiace články :

Krídla nad Očovou

YAK-52 nováčik na slovenskom nebi

YAK-52 / OM-JKK YAK-52 / HA-NSR hviezdy nad Očovou hviezdy nad Očovou
Z-126 / OM-PLP hviezdy nad Očovou


comments powered by Disqus