Vivat L-13SW / OM-5110 stratil vtuľu po štarte na Boleráze

Gonzo - 5.10.2015
 

Vo štvrtok, po štarte z dráhy 14 na letisku Boleráz v prvej zátačke "stratil" Vivat L-13SW / OM-5110 ? vrtuľu..

Posádka to chválabohu úspešne zvládla, otočka o 180° a pristátie bez vrtule na dráhu 32 (v Čechách mali tento rok už viacero podobných prípadov, dokonca na to už aj vyšiel bulletin od výrobcu).

Problém nastal až s hľadaním vrtule. Najprv ju chalani skúšali nájsť prieletmi nad poľom, kde sa im to stalo, ale bezvýsledne, potom po rôznych úvahách z oblasti balistiky, ako sa asi správa rotujúca vrtuľa pri ulomení a páde zo 150 m výšky, bolo vytipované pole s vysokou suchou kukuricou rozmerov cca 3 x 3 km, cca 1,5km napravo od miesta straty vrtule.

Vyfasovali sme oranžové vestičky (aby nás omylom nezastrelili poľovníci), dostali poučenie, ako sa správať, keď narazíme na diviaka, utvorili rojnicu a išli prečesávať kukuricu. Medzitým sme rozmýšľali, či už vrtuľa nevisí pribitá na stene v šenku v Bolerázi, ak by ju náhodou medzičasom našiel niekto z miestnych.

Aby som to nenaťahoval, vrtuľa sa našla cca po 3 hodinách, dokonca nepoškodená

Ivan " Sadko " Salíni 

poznámka Gonzo : podľa Ďura Gyenesa z Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru SR sa jedná v krátkej dome už o štvrtý podobný prípad v ČR a SR, na objasnení príčin spolupracujú s kolegami z Čiech

uvedený prípad sa stal v Aeroklube Bratislava, letisko Boleráz

súvisiace články : L-13SW Vivat / OM-5107  pristátie na brucho

photo - Sadko
photo - Sadko
hľadanie vrtule od Vivata Boleráz hľadanie vrtule od Vivata Boleráz hľadanie vrtule od Vivata Boleráz


comments powered by Disqus