Vivat L-13SW / OM-5110 stratil vtuľu po štarte na Boleráze

Gonzo - 5.10.2015
 

Vo štvrtok, po štarte z dráhy 14 na letisku Boleráz v prvej zátačke "stratil" Vivat L-13SW / OM-5110 ? vrtuľu..

Posádka to chválabohu úspešne zvládla, otočka o 180° a pristátie bez vrtule na dráhu 32 (v Čechách mali tento rok už viacero podobných prípadov, dokonca na to už aj vyšiel bulletin od výrobcu).

Problém nastal až s hľadaním vrtule. Najprv ju chalani skúšali nájsť prieletmi nad poľom, kde sa im to stalo, ale bezvýsledne, potom po rôznych úvahách z oblasti balistiky, ako sa asi správa rotujúca vrtuľa pri ulomení a páde zo 150 m výšky, bolo vytipované pole s vysokou suchou kukuricou rozmerov cca 3 x 3 km, cca 1,5km napravo od miesta straty vrtule.

Vyfasovali sme oranžové vestičky (aby nás omylom nezastrelili poľovníci), dostali poučenie, ako sa správať, keď narazíme na diviaka, utvorili rojnicu a išli prečesávať kukuricu. Medzitým sme rozmýšľali, či už vrtuľa nevisí pribitá na stene v šenku v Bolerázi, ak by ju náhodou medzičasom našiel niekto z miestnych.

Aby som to nenaťahoval, vrtuľa sa našla cca po 3 hodinách, dokonca nepoškodená

Ivan " Sadko " Salíni 

poznámka Gonzo : podľa Ďura Gyenesa z Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru SR sa jedná v krátkej dome už o štvrtý podobný prípad v ČR a SR, na objasnení príčin spolupracujú s kolegami z Čiech

uvedený prípad sa stal v Aeroklube Bratislava, letisko Boleráz

súvisiace články : L-13SW Vivat / OM-5107  pristátie na brucho

photo - Sadko
photo - Sadko
hľadanie vrtule od Vivata Boleráz hľadanie vrtule od Vivata Boleráz hľadanie vrtule od Vivata Boleráz


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Avro Vulcan / photo M.Jančík
Foto dňa
Avro Vulcan / photo M.Jančík