Faktúra z Ivánky (LZIB) za pristátie lietadla GA

Gonzo - 10.7.2016
 

Vážení kolegové.

Považuji za nutné vás varovat před novými cenami a systémem příchodů a odchodů posádek a cestujících na letišti v Bratislavě, LZIB.

Nový ceník a systém platí od minulého pátku 1.7.2016 a řečeno velmi stručně, zvýšení cen je jednorázově 3-4 násobné. Do výše uvedeného data byly ceny cca 68 €. Nyní jsem za to samé musel zaplatit 260 €. 

Tímto krokem se v Bratislavě dostali zcela mimo reálné ceny, které v „západní, vyspělé Evropě“ na letištích s podobně nízkým provozem, jsou pravidelně pro letadla do 1,5t MTOW v rozsahu 30-60 € za výrazně lepší služby a prostředí. (o kupní síle v těchto zemích nemluvě)

photo -  skyscrapercity.com

Ti, kdo pravidelně létáte do Bratislavy a i na jiná slovenská letiště víte, že při příletu budete buď v celém TMA úplně sami, nebo při troše štěstí uslyšíte ještě jedno letadlo. Větší parádu tam nezažijete. Mezi přílety a odlety si v klidu mohou jít řídíci udělat kávu nebo rovnou skočit na oběd. Hustota provozu a atraktivita lokality LZIB je na úrovni regionálních letišť jako například Graz, Linz, Katowice, Norimberk, Ostrava, Brno apod.

Ještě dnes jsem si nechal vypracovat cenu za naprosto totožné přistání v sousední Vídni. Upozorňuji neznalé, že Víděň, patří mezi VELMI drahá letiště, s VELMI hustým provozem kterých je po Evropě VELMI málo, kam vás s „Cessnou“ pustí.

Hello,
The price for the mentioned trip would be: € 343,28 incl. VAT (price includes: navigation charge, landing fee, 2 x apron bus and 3 dep. pax).
Kind regards ...
General Aviation & VIP Services
___________________________
Vienna Aircraft Handling GmbH 
Steinriegelweg Object 140
1300 Wien - Flughafen

Věřím, že manažeři letiště Bratislava jsou natolik soudní, že nemohu se zdravým rozumem na svojí obhajobu veřejně tvrdit, že letiště Bratislava je jen o trochu méně atraktivní než Vídeň a že cena odpovídá tržním cenám. Pokud by letiště nezneužívalo monopolního postavení, musela by cena být pod 50€.

Všechna hlavní a velká Evropská města, kde provoz na jejich mezinárodních letištích nedovoluje přistávat malým a především pomalým letadlům, mají 1 – 2 letiště určená pro „malé“ GA, velmi často mnohem blíže položená k městu a kde je vše nesrovnatelně výhodnější a rychlejší než na „velkých“ letištích. 

Bratislava nic takového pochopitelně nemá. Jedno letiště bez provozu bohatě stačí. Zcela klidně můžeme současné jednání označit jako zneužití monopolního postavení a za ukázku toho, kam se letisko Bratislava řadí. Západ to určitě není.

pro zajímavost : za BeechJet 400XP (MTOW 8000kg) jsme v Norimberku nedávno zaplatili cca 330 €

Další nová perlička je ta, že když si přiletíte pro cestující do Bratislavy a chcete se s nimi před letem na chvíli pozdravit a následovně odletět, čeká vás pěkný pochoďák. Pokud bude pršet, doporučuji deštník a pláštěnku s sebou.

nová „logistika“ je následující: (logiku v ní nenajdete)

1) přiletíte a zaparkujete na stojánce GA
2) handling vás odveze na „starý GA terminál“ a nechá vás vyjít ven, kde na vás však cestující NEČEKAJÍ :-) 
3) Ti jsou cca 400 m daleko na „novém terminálu GA“ (na druhé straně odbavovací haly)
4) tam si za nimi venkem dojdete, pozdravíte, potřesete rukou, opustíte je a musíte se znovu 400 m vrátit na „starý terminál GA“ k odbavení CREW. 
5) Projdete „CREW rámem“ na plochu a handling vás odveze autem opět 400 m za vašimi cestujícími po ploše
6) vaši cestující by se měli v mezičase pořádně najíst a napít (ať chtějí nebo nechtějí) v „novém terminálu GA“ neboť jste POVINNĚ za to zaplatili nehoráznou cenu. Doporučuji – ať šampaňské a whisky ať teče proudem.
7) venku na ploše se opět s nimi setkáte a jedete ke svému letadlu

Když mi toto před několika dny handlingářka popisovala, musel jsem si to nechat ještě jednou vysvětlit (napoprvé jsem to nepochopil), neboť podobnou „somárinu“ jsem ještě nezažil a ani by mě nenapadlo, že by toto vůbec někoho napadlo.

Leč kreativita manažerů LZIB nezná hranic. Proč dělat věci jednoduše a levně, když je možné je dělat složitě a draze.

V Bratislavě to platí čtyřnásob.

faktúra z Ivánky (LZIB)


comments powered by Disqus