Doteraz nepublikované podoby slovenského letectva na mape k Štefánikovmu výročiu

Gonzo - 18.2.2019
 

Banská Bystrica / Mimoriadne, historicko-moderné vydanie mapy Slovenskej republiky pripravujú v tomto období banskobystrickí kartografi pri príležitosti stého výročia posledného letu Milana Rastislava Štefánika. Na vytváraní špeciálneho mapového diela spolupracujú s odborníkmi zo Slovenského múzea máp v Kynceľovej a profesionálmi z odvetvia letectva.

„Základom mapy s názvom „Storočnica M.R. Štefánika“ budú nedávno aktualizované mapové podklady slovenského územia, na ktorých bude v špeciálnej dátovej vrstve vyznačené rozdelenie vzdušného priestoru SR a ďalšie letecké údaje. Zároveň sa zapracúvajú polohy všetkých slovenských letísk, heliportov, základní leteckej záchrannej služby, či informácie o riadení letovej prevádzky nad územím štátu. Hlavnou zvláštnosťou mapy je však to, že popri aktuálnych informáciách v nej dostane veľký priestor história,“ hovorí Ivana Krchnavá z kartografického nakladateľstva VKÚ Harmanec.

„Aktuálne dáta a informácie pokryjú niečo viac ako polovicu diela, zvyšok budú tvoriť texty a ilustrácie zo storočnej histórie letectva na území Slovenska. Drvivá väčšina obsahu, súčasného aj historického, nebola v takejto forme ešte nikdy publikovaná. Ani žiadne podobné dielo na Slovensku dosiaľ nevzniklo. Snažíme sa teda pripraviť niečo, čo môže vzniknúť raz za sto rokov a je to veľmi zvláštny pocit,“ priznala Krchnavá.

„Všetky ilustrácie v mape sú vytvorené špeciálne pre túto príležitosť. Portréty osobností letectva, ktoré budú v osobitnej sekcii, maľujú ilustrátori ručne podľa dobových podkladov. Po prvý raz by tak mala byť publikovaná podoba Mikuláša Šingloviča, veliteľa letcov na povstaleckom letisku Tri Duby počas SNP. Originálny bude aj portrét slovenského leteckého esa v radoch Britského kráľovského letectva (RAF) počas II. svetovej vojny Otta Smika. A úplne zaslúžene sa medzi zobrazených hrdinov dostane napríklad aj priekopnícka lekárka Oľga Kráľová-Mistríková, bez ktorej si nevieme predstaviť vznik modernej leteckej záchrannej služby na Slovensku.“

Mapa teda bude spĺňať nielen parametre kartografického, ale aj encyklopedického diela. „Verejnosť si bude môcť pozrieť vývoj tzv. výsostných znakov vojenského letectva, čo sú vlastne symboly štátu, maľované na krídla a trupy lietadiel. Počas II. svetovej vojny sa súčasťou slovenských ozbrojených síl stalo vojenské letectvo pod názvom Vzdušné zbrane (SVZ). Výsostné znaky na ich strojoch takmer v ničom nepripomínali dobovú československú vlajku, ani slovenské trojvŕšie s dvojkrížom. Bol to jednoduchý modro-biely kríž s červenou bodkou.“

„Úplne nové, kreslené špeciálne pre toto vydanie mapy, budú aj podoby lietadiel a vrtuľníkov. A to nielen tých, ktoré počas uplynulých sto rokov zohrali dôležitú úlohu v našich dejinách, ale aj tých, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú na Slovensku. Mnoho obyvateľov Slovenska možno nevie, že tu máme 4 výrobcov lietadiel (športových lietajúcich zariadení), ktorí exportujú svoje aeroplány do celého sveta. Dynamic / EuroFox / Shark / Viper sú už dnes nezameniteľné názvy lietadiel vyrábaných na Slovensku.

Podľa Krchnavej chcú tvorcovia napriek obsažnosti mapy zachovať jej praktickú využiteľnosť a prehľadnosť. Dosiahnuť to chcú premysleným dizajnom a grafikou. Výsledok musí byť funkčný, prehľadný a pritom atraktívny. Povedala by som, že až reprezentatívny. Podľa toho, čo som videla na obrazovkách počítačov, zatiaľ sa to darí.“ Zdôrazňuje však, že ešte stále nemajú kompletné všetky potrebné údaje a stále ich aktualizujú a dopĺňajú. „Do konca tohto mesiaca máme ešte na pláne ďalšie stretnutia s odborníkmi zo všetkých častí leteckého života, či už je to armádne letectvo, dopravné, športové a rekreačné letectvo, výcvik pilotov alebo letecký priemysel. Ide o pomerne pomalý proces, pretože je to terénna práca. Výsledkom však budú dosiaľ ešte nikde nepublikované články o slovenskom letectve, ktoré by mali výrazne obohatiť textovú časť mapy.“

Ako upresnila, nová mapa by mala byť hotová na začiatku mája a verejnosti ju chcú prvý raz predstaviť na Festivale letectva v Piešťanoch. Ten je tiež tohtoročnou novinkou medzi slovenskými leteckými podujatiami. Uskutoční sa na tamojšom letisku počas víkendu 4. a 5. mája, presne sto rokov od tragického príletu generála M.R. Štefánika z Talianska na Slovensko.

súvisiace články : 

Mohyla generála letca M.R. Štefánika v Ivánke

Odhalenie sochy M.R. Štefánika v Janíkovciach

storočnica M.R. ŠTEFÁNIKA


comments powered by Disqus