B737-500 / SU-GBK odstavil hotovosť na Sliači

Gonzo - 11.6.2018
 

Egyptské lietadlo typu Boeing 737-500, poznávacej značky SU-GBK vykonávalo charterový let pre cestovnú kanceláriu ETI z HEGN na LZSL a späť. Pristátie na RWY36 LZSL bolo vykonané pri väčšej rýchlosti (bod dotyku 1 090 m od THR RWY36). Po pristátí posádka vykonala intenzívne brzdenie, čo spôsobilo rozkmitanie lietadla a následné poškodenie podvozku a pneumatík. Vo fáze výbehu došlo k poškodeniu oboch hlavných podvozkových nôh. PC TWR v tejto fáze spozoroval za lietadlom hustý dym z priestoru podvozku. Lietadlo neopustilo RWY mimo spevnených plôch. S poškodenými podvozkovými nohami dokončilo výbeh a na značke THR RWY18 sa otočilo do protismeru a rolovalo v smere RWY18. Na úrovni značiek cieľového bodu RWY18 došlo k zastaveniu lietadla.

Následne TWR vyhlásila pre záchranné zložky núdzovú situáciu s ostrým výjazdom. Ten bol realizovaný jednotkou ZHS civilného prevádzkovateľa letiska LZSL s výpomocou vojenskej hasičskej jednotky. ZHS vykonala chladenie ľavej podvozkovej nohy. Po ukončení chladenia boli pristavené nástupné schody a následne došlo k vystúpeniu cestujúcich, ktorí boli transportovaní do príletovej haly.

Civilný prevádzkovateľ letiska organizoval odstránenie lietadla neschopného pohybu z RWY. Táto činnosť bola ukončená odtiahnutím lietadla na APN o 12:50 hod. Následne začali prebiehať práce na očistenie RWY. Táto bola opätovne otvorená pre prevádzku o 14:00 hod.

photo - Ministerstvo obrany SR
photo - Ministerstvo obrany SR


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Aviatikov sen
Foto dňa
Aviatikov sen