Dažďivý Red Bull Air Race v Budapešťi

Ďuro Uhliar - 23.7.2016
 

Z blata do kaluže, alebo z extrému do extrému vystihujú celkom presne predchádzajúci víkend v metropole našich južných susedov. Budapešť podobne ako aj po iné roky v letnom období patrila lietaniu. Lietaniu na krídlach s červenými býkmi, alebo skôr výstižnejšie bude, keď uvediem túžbe po lietaní. Nakoniec sa predsa len na záver víkendu na Budapešť  usmialo šťastie. To, na čo sme čakali takmer dva dni sa stalo skutočnosťou a v nedeľu popoludní sme okrem dažďových kvapiek uvideli vo vzduchu nad Citadelou aj lietajúce lietadlo a započuli v „Icome“ to staré, dobré a  známe „on to the track... smoke on“ čo bola dobrá predzvesť toho, že sa predsa len letí.

Z dôvodu tlakovej níže a s tým spojenými vrtochmi počasia sa celý víkend nad Dunajom v Budapešti niesol v znamení neistoty. A už spomenuté z extrému do extrému sa postupne napĺňalo do posledného detailu. Celodenné zrážky počas sobotného dňa nad Budapešťou prinútili organizátorov zmeniť miesto vzletu a pristátia z premočenej trávnatej na spevnenú betónovú plochu letiska Tokol.

Nízka základňa oblačnosti,silný nárazový vietor, malá dohľadnosť na trati zapríčinili potrebu niekoľko kráť posunúť začiatok voľných tréningov a kvalifikácií pre obidve kategórie ako Challenger, tak aj Master a neskôr zrušiť celý plánovaný sobotný letový program. „Trať nad Dunajom už nie je bezpečná a bezpečnosť v Red Bull Air Race je prioritou pre všetkých“, povedal na tlačovej konferencii Jimi  DiMateo, „race director“ pretekov. Predpovede počasia na nedeľu zázraky nesľubovali, ale všetci sme verili, že sa nakoniec predsa poletí.

Firma Red Bull ako organizátor a hlavný partner pretekov Red Bull Air Race ukázala tú najvyššiu úroveň profesionality svojej práce. Okrem hlavného letového programu, ktorý čiastočne v Budapešti obmedzilo počasie bolo pre návštevníkov pripravených niekoľko zaujímavých sprievodných akcií spojených s návštevou letiska a hangárov jednotlivých teamov „Hangar Walk“, detailný pohľad na prácu pylónových špecialistov, stavanie pylónov a ich fungovanie  „Pylon tour“. Samozrejme nesmel chýbat „Race Club“  a „Sky Lounge“.

Osobitný záujem médií a odbornej verejnosti bol venovaný spomienke a poďakovaniu maďarskému pilotovi Péterovi Besenyeimu, teraz už bývalému závodníkovi , tvorcovi myšlienky, spoluorganizátorovi, historicky prvému svetovému šampiónovi v Red Bull Air Race za predchádzajúcu činnosť a účinkovanie v doterajšej sérii pretekov.  „Ukončiť činnosť v seriáli Red Bull Air Race nebolo pre mňa ľahké, odchod som zvažoval  dva roky, súťažnému lietaniu som sa venoval takmer štyridsať rokov a z toho desať sezón som lietal Air Race a teraz sa chcem viacej venovať svojej rodine a lietaniu leteckých show. Chýbajú mi chalani, piloti, moji priatelia. Cnie sa mi za  lietaním na trati, medzi pylónmi. Red Bull Air Race mi za tie roky dal veľmi veľa, bolo to veľmi pekné obdobie, na ktoré nikdy nezabudnem. Moje srdce bude vždy biť pre Red Bull Air Race“ povedal na záver Péter Besenyei.

Po zrušenej sobotnej kvalifikácii a voľných tréningoch pre Challenger organizátor nakoniec zrušil aj samotný závod, čo nebola pre všetkých tá najlepšia správa. O pol tretej popoludní nad Budapešťou na pár minút prestalo pršať, čo dovolilo postupne s malými prestávkami uletieť Master class Round 14. Vodné kvapky na  lietadle menili počas letu aerodynamické vlastnosti lietadla, spolu s nízkou oblačnosťou zhoršovali výhľad z kabíny, technici boli nútení do lietadiel tankovať väčšie množstvo paliva pre prelet zo vzdialeného letiska na trať a späť. 

Do toho nárazový vietor, turbulencia. Daň pre mnohých pilotov zo štartového poľa vo forme penalizácií, zaváhanie na trati Mathiasa Dolderera a diskvalifikácia za prekročenie povoleného preťaženia v pull-up manévri  pre Martina Šonku a Francois Le Vota. „Chcel som na maximum preletieť trať, využiť možnosti môjho lietadla, uletieť najlepší čas, bol som si veľmi istý, žiaľ utiahol som zatáčku viacej ako bolo možné, bola to moja chyba z ktorej sa musím poučiť“ povedal Francois Le Vot.  Smutní a sklamaní Martinovi fanúšikovia čakajúci takmer dva dni v daždivom počasí na dobrý výsledok nenachádzali slová, opäť bez bodového zisku, opäť bez dobrého umiestnenia, opäť bez účasti v Round 8. Petr Kopfstein letel na istotu, ale na rýchleho Matthiasa aj napriek zaváhaniu v „race track“ a penalizácií to nestačilo a zostal taktiež  pred bránami najlepšej osmičky.

Traťoví komisári pre neustále vrtochy počasia rozhodli o skrátenom variante a zrušení „Final 4 flight“ a to tak, že o víťazoch rozhodne už Round 8 na základe najlepších dosiahnutých časov  medzi pylónmi. Opäť neočakávaná radosť a prekvapenie v kabíne bieleho EDGE 540 V3, zdvihnutá pravačka a séria ukážkových kopaných výkrutov šťastia nad Dunajom od Matthiasa Dolderera . „Bol to bláznivý víkend a po prvom lete som si myslel, že to bude pre mňa aj zlý víkend. Ale všetko išlo naozaj nad očakávania dobre. Od pretekov k pretekom sa ukazuje, že úsilie, ktoré vkladáme do vylepšovania taktiky a samotného lietadla majú zmysel a to ma teší“ povedal na záver.

Nepriazeň počasia, vysoká hladina Dunaja, nevyhovujúce podmienky na letisku, zhoršená viditeľnosť a hlavne nedostatočný tréning a možnosti oboznámiť sa s traťou pred samotným pretekom boli tie najčastejšie argumenty samotných pilotov, pre ktoré bol  tohtoročný Red Bull Air Race v historickom centre  Budapešti považovaný za takpovediac náročný. Nič to však nemení na tom, že opäť chceme hovoriť o nevšednom spojení lietania, lietadiel a letectva  v historickom centre Budapešti pod taktovkou firmy Red Bull, tých najväčších profesionálov na lietanie medzi pylónmi.

    Poradie najlepších - RBAR Budapešť 2016    

1.

Matthias Dolderer                      GER

Zivko Edge 540V3

58:65

2.

Hannes Arch                                AUT

Zivko Edge 540 V3

58:94

3.

Matt Hall                                      AUS

MXS - R

59:23

 

Ďuro Uhliar

Red Bull Air Race Budapešť 2016 Petr Kopfstein Péter Besenyei Red Bull Air Race Budapešť 2016
Red Bull Air Race Budapešť 2016 Red Bull Air Race Budapešť 2016 Red Bull Air Race Budapešť 2016 Red Bull Air Race Budapešť 2016
Red Bull Air Race Budapešť 2016 Red Bull Air Race Budapešť 2016 Red Bull Air Race Budapešť 2016 zľava : H. Arch / M. Dolderer / M. Hall


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Balónová fiesta Piešťany
Foto dňa
Balónová fiesta Piešťany