Data z Databaze letišť pro GPS

Gonzo - 25.5.2015
 

Aktuální data z Databáze letišť jsou k dispozici též v elektronické podobě pro GPS přístroje - zcela zdarma !

Pro všechny uživatele Databáze letišť jsem připravil datový soubor obsahující letecké informace o České a Slovenské republice zveřejněné v aktuálním vydání Databáze letišť

Soubor je ke stažení zcela zdarma na stránce www.aerobaze.cz/gps

Obsahuje základní informace o letištích a dále spodní vzdušný prostor (od GND do FL95 pro Čechy a od GND do FL90 pro Slovensko) - tak jak je zaznamenán v Mapě spodního vzdušného prostoru 1:1 000 000, která je součástí každé Databáze letišť. Soubor je ve formátu GPX (GPS Exchange Format), se kterým umí pracovat většina počítačových programů pracujících s GPS přístroji a také například mapové portály jako mapy.cz (GPX soubor stačí přetáhnout na otevřené okno s mapou) nebo Google Earth.

Formát souboru je však odladěný hlavně pro program MapSource od společnosti Garmin, aby bylo možné obsažená data jednoduše nahrát do jakékoliv GPS. Informace o letištích, UL plochách, heliportech, vstupní/výstupní body řízených letišť, význačné traťové body a radionavigační zařízení jsou v souboru uvedeny jako WPT (waypoint - traťový bod) a můžete je přímo nahrát do jakékoliv GPS. Informace o vzdušném prostoru jsou uvedeny jako tracklogy (prošlé trasy) a do vaší GPS je můžete nahrát jako prošlou trasu a tak zobrazit přímo na displeji přístroje. Do letecké GPS (vybavené databází leteckých bodů) je tak možné přidat například UL plochy, které v letecké databázi chybí. Do neletecké GPS (která neobsahuje žádné letecké informace) můžete ze souboru nahrát všechny informace - tím i z obyčejné turistické GPS uděláte perfektního pomocníka na palubě pro běžné VFR létání.

Informace v souboru vám pomohou nejen přímo za letu, nahrané ve vaší GPS, ale také při plánování letů ve vašem počítači.

Přeji vám mnoho krásných leteckých zážitků s Databází letišť na palubě a doufám, že jak Databáze letišť tak data pro GPS přístroje vám budou dobrými pomocníky.

Patrik Sainer

vydavatel vaší Databáze letišť

súvisiace články :  Letecké mapy a informace v roku 2015comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

L-13 Blaník / OM-2705
Foto dňa
L-13 Blaník / OM-2705