Ďakovná medaila SNA pre člena AK Poprad

Ľubo Hurajt - 6.12.2015
 

zlava : Roman Klouda, Ľubo Hurajt a p. Štefan Staško

Slovenský národný aeroklub gen. M. R. Štefánika v tomto roku udelil diplomy a ďakovné medaily so stužkou členom, ktorí sa svojou aktívnou prácou zaslúžili o rozvoj a dobré meno SNA a svojich aeroklubov. Toto ocenenie uďeľuje prezídium SNA na návrh jednotlivých aeroklubov. Náš aeroklub sa jednohlasne rozhodol tento rok navrhnúť na toto ocenenie nášho dlhoročného čestného člena a skúseného pilota pána Štefana Staška.

Odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo na ostatnom zasadnutí pléna SNA, v sobotu 21. novembra 2015 v Žiline. Z rúk prezidenta SNA p. Jána Mikuša ho prevzal predseda nášho aeroklubu Ľubomír Hurajt. Samotné odovzdanie diplomu a medaily Štefanovi Staškovi prebehlo na tohtoročnom Memoriáli Paľa Hvorku, o čo sa postaral jeden z jeho niekdajších plachtárskych žiakov Roman Klouda. Krátkym príhovorom zrekapituloval leteckú kariéru Štefana Staška a v mene všetkých členov Aeroklubu Poprad mu poďakoval za neoceniteľný prínos a zásluhy. Okrem tohto ocenenia mu odovzdal aj dar v podobe modelu vetroňa L-13 Blaník vo farbách popradského aeroklubu (OM-2715).

Štefan Staško začal svoju bohatú leteckú kariéru v roku 1963 nástupom do leteckého plachtárskeho výcviku, ktorý v tom istom roku aj úspešne ukončil. Výcvik absolvoval na vetroni VT-109 Pionýr. O rok neskôr už lietal na vetroni VT-125 Šohaj, v ďalšom roku aj v modifikácií VT-425. V roku 1966 nasledoval nový typ L-13 Blaník a v roku 1967 aj jednomiestny VT-116 Orlík. V tomto roku získal Štefan Staško aj plachtársky odznak "strieborné C" (prelet min. 50 km, doba letu min. 5 hodín a prevýšenie min. 1 000 m). Úspešným bol preňho aj rok 1971, kedy sa stal plachtárskym inštruktorom a získal aj ďalšie typové oprávnenie na legendárny vetroň VT-100 Démant. Ďalší typ, a to VT-16 Orlík nasledoval v roku 1979 a už o rok neskôr ďalší úspech - plachtársky odznak "zlaté C" (prelet min. 300 km, prevýšenie min. 3 000 m a doba letu min. 5 hodín). V roku 1981 sa preškolil na nový typ výkonnostného vetroňa VSO-10 Osa a posledným typom v plachtárskom zápisníku bol v roku 1990 LF-107 Luňák. Ďalšou významnou métou boli motorizované vetrone L-13SW Vivat, na ktorých začal Štefan Staško lietať v roku 1987 a inštruktorom na nich sa stal v roku 1992. S aktivnym lietaním sa rozlúčil po neuveriteľných 39 rokoch v roku 2002 a aj naďalej pôsobil ako veľmi aktívny člen v Aeroklube Poprad. Počas svojej leteckej kariéry sa zaslúžil o vychovanie nejednej výbornej generácie našich plachtárov. Vo vzduchu strávil celkovo 970 hodín, prelietal 2 766 kilometrov a absolvoval 3 483 vzletov a pristátí.

ocenený Štefan Staško so svojimi niekdajšími žiakmi Miloslavom Matulom (vľavo) a Romanom Kloudom (vpravo)

Pán Štefan Staško je dodnes pre väčšinu členov vzorom, nielen príkladným a vzorným pilotom, ale aj členom. V súčasnosti je čestným členom nášho aeroklubu a nepochybne si toto ocenenie od Slovenského národného aeroklubu zaslúžil.

Ľubo Hurajt

súvisiace články :  Historická sieň Aeroklubu Poprad - Tatrycomments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

airBaltic.com
Foto dňa
airBaltic.com