76. výročie bombardovania Coventry

F. Biskupič - 10.11.2016
 

14.11.2016 uplynie 76 rokov od bombardovania mesta počas WWII

Počas svojho pobytu v UK som si v jeden zamračený deň urobil výlet do Coventry. Prišiel som vlakom, a keď som vystúpil, mal som pocit, že som prišiel asi tak hodinu po nálete. Okolo stanice boli veľké kopy zeminy a hlboké výkopy. Dalo sa odtiaľ dostať len chodníkom vytvoreným zo stavebných dosiek, samozrejme som tam zablúdil a až zoznámenie sa s poľskými stavbármi mi pomohlo nájsť cestu do centra.

Mesto ma nejako zvlášť nenadchlo, mal som veľmi silný pocit, že okrem nemeckých bombardérov ho značne doriadili aj anglickí architekti. Vynovené centrum mi značne pripomínalo rekonštrukciu mesta vykonanú podľa uznesenia ÚV KSS. V turistickej kancelárii mi viac odporúčali pozrieť si múzeum dopravy, alebo výstavu o lady Godive, ako výstavu o nálete.

Nedal som sa však odradiť a zašiel som si pozrieť zničenú katedrálu a výstavu. Katedrála mala svoje čaro, nejako som mal naozaj pocit, aké to tu asi vtedy bolo. Výstava bola v priestoroch, ktoré mne pripomínali nejaký kultúrny dom. Okrem fotografií a dokumentov týkajúcich sa priamo náletu, tu boli aj dokumenty o štátnych návštevách, ako aj o činnosti mierových iniciatív. Na fotkách som objavil tváre skoro všetkých známych komunistickych politikov. Počas mojich školských rokov som sa o Coventry napočúval naozaj dosť, aj keď o skutočnom počte obetí a okolnostiach náletu tak to len tak neurčito.

Nálet na Coventry sa uskutočnil 14.11.1940 a zahynulo pri ňom 554 ľudí. Bombardovanie trvalo 11 hodín a zúčastnilo sa ho približne 450 bombardérov. Tento nálet bol ako také malé dieťatko, ktoré počas pár rokov už dospelo –  Drážďany  25.000 až 40.000 obetí, Hirošima  80.000 ......

Prikladám zopár fotiek, aj s krátkym komentárom, pričom sa vopred ospravedlňujem za ich kvalitu.

František Biskupič

nálet na Drážďany

Coventry Coventry Coventry Coventry
Coventry Coventry plán náletu na Coventry -1942 bombardovanie Drážďan


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

TL Stream
Foto dňa
TL Stream