Cirrus Slovakia Demo Tour 2018

Ďuro Uhliar - 25.11.2018
 

„Pre niekoho zážitok, pre niekoho láska na celý život“. Slogan propagačnej a  prezentačnej  akcie firmy Cirrus Aircraft, výhradného distribútora a predajcu lietadiel Cirrus pre český a slovenský trh. Slogan, ktorý jasne a výstižne charakterizuje novú, v poradí šiestu generáciu lietadiel Cirrus rady SR. Najbezpečnejších, najpokročilejších a najpredávanejších  lietadiel  súčasnosti vo svojej kategórií na svete.

Hlavnou myšlienkou celej tohtoročnej   Cirrus  Slovakia Demo Tour,  bolo v priebehu víkendu na troch známych slovenských letiskách predstaviť a priblížiť v statických, ale aj dynamických ukážkach novým, ale aj existujúcim zákazníkom inovácie a novinky, ktoré vo svojom vnútri, ale aj navonok prinášajú lietadlá šiestej generácie G6. Pol hodinový pobyt  na palube lietadla počas letu so skúseným inštruktorom poskytol záujemcom odpovede na otázky týkajúce sa konštrukcie, pilotáže, základného  a doplnkového vybavenia, letových vlastností, možnostiach financovania a servisu lietadla. Záujemci mali možnosť oboznámiť sa s použitými  technológiami a konštrukciou, novým prepracovaným dizajnom krídel obmedzujúci pád lietadla do vývrtky, systémom letovej stability ESP, tlačítka  Blue Level Button, padákového záchranného systému CAPS, avionikou Cirrus Perspektive+, takmer totožnej s avionikou použitou v prúdových dopravných lietadlách, jej funkciami, možnosťami využitia, vlastnosťami a mnohými inými.

V priebehu troch dni na slovenských letiskách v Šuranoch, Prievidzi a Dubnici nad Váhom - Slávnici  do kabín lietadiel Cirrus SR22T usadlo niekoľko desiatok záujemcov o  lietanie a  zoznámenie sa s novou generáciou lietadiel G6. Záujemcov,  ktorí túžili  byť súčasťou povestného „Cirrus Life“.  Takmer všetky generácie  od žiakov a absolventov leteckého výcviku, cez profesionálnych pilotov až po bývalých vojenských stíhacích pilotov.  Mal som tu česť byť pri ich lete, porozprávať sa s nimi o pocitoch, prvých dojmoch a zážitkoch z letu na novom lietadle Cirrus SR22T šiestej generácie.

Bc. Filip Tarana, študent, ATPL pilot vo výcviku:

Filip, mal si možnosť lietať s lietadlom Cirrus SR22T šiestej generácie, skús nám stručne opísať ako let prebiehal a aké sú tvoje dojmy a pocity z letu.  Na letisko Prievidza (LZPE), ktoré bolo jednou zo zástaviek tohtoročného Cirrus Demo Tour 2018 som prišiel za účelom vyskúšať najnovší model lietadla Cirrus šiestej generácie. Predvádzacím letom som si chcel v praxi demonštrovať to, čo v skutočnosti nové moderné lietadlo akým je Cirrus  dokáže a utvrdiť sa v teoretických poznatkoch,  ktoré som v minulosti mal možnosť získať počas odborných seminárov, školení a besied od popredných gestorov Cirrus Aircraft. Po krátkej teoretickej inštruktáži a vykonaní povinných úkonov s využitím „check listu“, narolovaní na dráhu 22 a vzlete z  letiska Prievidza (LZPE) sme stúpali do výšky 6000 ft.

Let sme si vopred naplánovali tak, aby sme dokázali zvládnuť praktické manévre bežných  a mimoriadnych  situácií, s ktorými sa pilot v kabíne počas letu môže stretnúť. Po deaktivácií autopilota sme uviedli lietadlo do letu na minimálnej rýchlosti s vysokým uhlom nábehu, podobne, ako pri nácviku úmyselných vývrtiek. Nová konštrukcia krídla počas celého letu na minimálnej rýchlosti zabraňovala pádu lietadla do vývrtky. Lietadlo  v pravidelných intervaloch prechádzalo do mierneho náklonu s miernym striedavo pravým, alebo ľavým vybočením, maximálne však oceňujem, že Cirrus aj napriek dlhotrvajúcemu letu na minimálnej rýchlosti sa nám do  vývrtky uviesť nepodarilo.  Aktívny autopilot počas stúpavého letu automatickým zásahom do serva  riadenia a potlačením nedovolil uviesť lietadlo do minimálnej pádovej rýchlosti.  Pri lete v zátačke s náklonom autopilot kontroloval náklon lietadla  a zamedzoval pádu po krídle a blokovaním riadenia nedovolil pilotovi uviesť lietadlo do väčšieho náklonu. Na záver letu sme absolvovali „high speed approach“, kedy sme  na malých klapkách  na rýchlosti do 150 uzlov, za krátky čas vyklesali do okruhovej výšky do polohy po vetre dráhy v používaní. Lietadlo sme dobrzdili na rýchlosť 90 uzlov, zaradili sa na finále dráhy, vysunuli plné klapky a pristáli.

Nedokážem povedať, čo ma zaujalo najviac. Zaujalo ma lietadlo Cirrus ako celok, ako moderné nadčasové a bezpečné lietadlo s výkonným motorom, automaticky staviteľnou vrtuľou Hartzell, moderným prístrojovým vybavením, pohodlím v kabíne a v neposlednom rade svojou bezpečnosťou. Príjemne ma prekvapili výkony motora vo väčších výškach, možnosť lietať s použitím kyslíka maximálne až do hladiny 240. Aktuálne satelitné dáta o počasí,  METAR  a TAF potrebné pre let a prístup k nim priamo na palube lietadla, mapy, dráhová a letisková navigácia. Vybavenie lietadla, letové vlastnosti, infra kamera výrazne ovplyvňujú let, jeho bezpečnosť a bezpečnosť  celej posádky. Tak trochu výnimočný je systém „Automatic hypoxian descent mode“ ako súčasť prístrojového vybavenia Cirrus Perspective od firmy Garmin, sledujúci reakcie pilota a následne vyhodnocujúci pozornosť, či skôr nepozornosť pilota následkom hypoxie spôsobenej nedostatočným prísunom kyslíka. V prípade neadekvátnej spätnej väzby zo strany pilota systém po prehodnotení situácie automaticky uvedie lietadlo do klesania do bezpečnej letovej hladiny s dostatkom kyslíka. Ako obzvlášť pozitívnu som ako pilot  ocenil taktiež možnosť plánovania a prípravy letu cez svoj telefón, alebo tablet Apple, použitím mobilnej aplikácie pred vstupom do kabíny lietadla s možnosťou následného spárovania s prístrojovým vybavením lietadla  a neskorším plnohodnotným využitím pred a  počas letu. Pozitívne dojmy sú vo mne a všade okolo mňa, lietanie s Cirrusom bol jeden veľký zážitok, skúsenosť aj pokrok v mojej začínajúcej pilotnej kariére.

Ing. František Pytlík, bývalý vojenský stíhací pilot, akrobat, inštruktor: 

Feri stal si sa súčasťou Cirrus Demo Tour. Mal si možnosť lietať s lietadlom Cirrus SR22T G6. Môžeš nám porozprávať,  ako hodnotíš  z tvojho pohľadu najnovší model najmodernejšieho lietadla vo svojej kategórii . „Na letisku v Slávnici pri Dubnici nad Váhom  mi bol predstavený najnovší model lietadla Cirrus SR22T  šiestej generácie. Na úvod stretnutia pre zoznámenie sa s lietadlom sme prešli krátkou teoretickou inštruktážou, stručným oboznámením sa s vlastnosťami lietadla, predletovou prehliadkou, boli sme oboznámení s použitými technológiami a vybavením. Po usadení sa do kabíny, spustení motora, povinných úkonoch, narolovaní na dráhu dubnického letiska a vzlete sme pokračovali následným stúpavým letom po trati do výšky 4500 ft smerom  na Dolný Hričov. Nasledovalo priame prístrojové ILS priblíženie na dráhu 06 letiska Žilina s opätovným vzletom a návratom po trati na letisko Dubnica.

Moje pocity a dojmy z letu sú úplne príjemné, až prekvapivé. Od pohodlnej, priestrannej a bezpečnej pilotnej kabíny, cez plne digitálne prístrojové vybavenie až po najmodernejšie použité pokrokové prvky a technológie. Osobne pred samotným letom som pociťoval rešpekt pred ručným riadením „side stick“ s ktorým som sa stretol u kategórie lietadiel GA reálne v lietadle Cirrus prvý krát. Behom pár minút letu som si na systém  riadenia na boku kabíny zvykol, vžil som sa s ním a začal som to vnímať úplne prirodzene. Samotné lietadlo, jeho vybavenie, motorizácia, použitá vrtuľa sú moderné a takpovediac nadčasové, čo z pilotného hľadiska výrazne vplýva na kvalitu a bezpečnosť letu s ohľadom na pohodu pilota a celej posádky počas celého aj dlhotrvajúceho letu. Príjemne prekvapený som z  výkonného motora, ktorý výrazne vplýva na letové vlastnosti v stúpavom lete, široké spektrum rýchlosti a jednotlivé prechody medzi nimi, jednoduché lietanie a ovládanie lietadla aj za zhoršených poveternostných podmienok vrátane letu podľa prístrojov. ILS priblíženie je bez väčších problémov zvládnuteľné každým, aj menej skúseným pilotom.

Za veľkú výhodu považujem jednoduché, praktické a pohodlné plánovanie letu, prístup k dátam a prípravu letu priamo na palube lietadla, hlavne v prípade jednopilotnej posádky. Prístrojové vybavenie Cirrus Perspective+  pracuje niekoľkonásobne rýchlejšie a prehľadnejšie ako sme zvyknutí u iných lietadiel z kategórie General Aviation. Samozrejme  nesmiem zabudnúť spomenúť bezpečnostné prvky  ako stabilizačný systém,  modré tlačítko LVL, infra kameru, odmrazovanie, 3D mapové podklady, nové ultra výkonné LED  osvetlenie koncových oblúkov krídel“. Celý let s Cirrusom šiestej generácie vo mne zanechal kopec pozitívnych dojmov a za pomerne krátky čas som získal množstvo nových informácií a skúseností. 

Ana Turšič, PPL pilot, študentka leteckej školy: „Celé lietanie s Cirrusom by som prirovnala k novodobej a prepracovanej počítačovej videohre v reálnom prostredí s reálnymi pocitmi z letu. Bolo to lietanie úplne iné, odlišné, ale zároveň veľmi návykové ako to, na ktoré som navyknutá počas leteckého výcviku v leteckej škole. Digitálne prístrojové vybavenie v kabíne je inovatívne a v porovnaní s klasickými analógovými prístrojmi poskytuje viditeľne väčšie množstvo informácií a dát potrebných a nenahraditeľných  pre bezpečný a pohodový let s posádkou. Je potrebné si však na to  zvyknúť, naučiť sa ich ovládať a pracovať s nimi, čo vyžaduje pre mňa pilota vo výcviku určitý čas. Celý let vo mne vzbudzoval veľmi príjemné pocity, od samého začiatku som sa v kabíne Cirrusa cítila bezpečne.  Bolo mi potešením a cťou, že mi bolo umožnené počas Cirrus  Demo Tour  lietať s  tak vyspelým a moderným  lietadlom akým je Cirrus SR22T G6“.

Ďakujem za  ochotu

Ďuro Uhliar

súvisiace články :

Cirrus Slovakia Demo Tour 2016 

Cargo Cirrus na trati Šurany - Prievidza

Flying Cirrus SR22T počas Demo Tour v Šuranoch

Cirrus SR22T G6 / OK-FRO Cirrus SR22T G6 / OK-COM Cirrus SR22T G6 G6 Spectra™ Wingtip Lighting
Cirrus SR22T G6 Cirrus SR22T G6 / OK-COM


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Bristol F.2 Fighter
Foto dňa
Bristol F.2 Fighter