Čínsky zápisník letov III.

Jenki - 23.8.2022
 

Hneď druhý plánovaný letový deň 8. apríla sme si ani nevrzli, fúkalo nad všetky limity a keď sme sa pokúsili predsa len vzlietnuť, systémy GPS boli zarušené a vojaci nehodlali zmeniť program. V sobotu 9. apríla sme sa venovali brúseniu pristátí a kolega si urobil prvé sóla. Počasie sa začalo trošku zlepšovať, aby nám následne na dva dni stoplo aktivity úplne, dohľadnosť zostala dva-tri kilometre, alebo fúkalo.

Utorok 12. apríla som dal všetkým voľno, lebo systém bez víkendu mi akosi nebol po chuti. V stredu 13. apríla 2022 som si konečne urobil sólo let v Číne ja. Počasie sa umúdrilo, kolegu som nechal hneď ráno si trochu vybrúsiť rukopis pristátí s bočným vetrom a okolo 08:15 local time som vzal lietadlo B-109J do vzduchu sám. Paradoxne, asi 20 minút po vzlete som dostal informáciu - žiadosť o okamžité sklesanie na 700 metrov v zóne 1, teda východne od letiska. Prišiel sa na mňa pozrieť stíhač z neďalekej základne a zrejme skontrolovať plnenie pokynov o obmedzení výšky. Prvý raz v živote (a zrejme aj naposledy) som videl vo vzduchu zrejme najmodernejšiu čínsku vojenskú mašinu Chengdu J-20. Udržoval si mierne prevýšenie a asi aj riadnu zvedavosť, keďže klesanie o 300 metrov z 1.000 m na 700 m som aj ja poňal dynamicky a dostal som sa v klesavom manévri k nemu čelom. Točil zatáčku, akoby po vonkajšom oblúku mojej trajektórie v ľavej zatáčke a po chvíli bez zjavného dymového prejavu prudko zrýchlil a zmizol. To, že pridal plyn teda nebolo nijako zrejmé, ani za mak nezadymil.

Pozemná kontrola sa dožadovala pomerne kostrbato informácií, evidentne, na rozdiel odo mňa on odpovedač zapnutý nemal, naše ATC ho teda vôbec nevidelo, len dostali informáciu po zemi, že sa deje kontrola. Asi po 40 minútach som sadol a na otázku, či som si všimol stíhača som mohol len potvrdiť, áno, všimol som si, ale mali sme bezpečný rozstup. Bolo to prvý a posledný raz, čo som videl zo vzduchu vojenský stroj a od toho dňa sa značne zjednodušila aj celá spolupráca s ATC a vojenské obmedzenia akosi prestali byť problém. Dokonca aj keď vojaci lietali a my sme si dali plán činnosti, uvoľnili nám našu zónu 1 a 2 a nechali nás lietať. Mal som pocit, že jasná demonštrácia schopnosti dodržovať pokyny a obmedzenia nám rozviazala ruky.

Až do 18. apríla sme lietali denne a preto som 19. apríla zase vyhlásil deň voľna. Nalietali sme niečo cez 30 letov a okolo 15 hodín a bolo treba si dať pauzu. Ale výcvik sme brali poriadne od podlahy a poctivo. Okrem výcviku Skúšobného pilota sme paralelne cvičili aj Inštruktorský výcvik, aby bol LIU Kui spôsobilý poskytovať výcvik pre prípadných nových kandidátov firmy.

Lietanie sme končili obvykle okolo dvanástej - trinástej hodiny kvôli nárazovému vetru, ktorý bežne zosilňoval na 20/25 metrov za sekundu. Vtedy sme prepínali do „technického režimu“ a prechádzali sme podľa protokolu nový aeroplán, ktorý sa pomaly finalizoval na letové skúšky. Boli ale aj dni, keď sme okolo 17:00 hod. ešte boli vo vzduchu. Jeden, alebo dva dni fakt vyšlo počasie a kamera na krídle bola výborným nápadom a získali sme naozaj nádherné zábery Zhongjie a okolia letiska.

Paradoxne, aj cez deň voľna bolo počasie krásne, aby sa 20. apríla pokazilo a my sme mali trochu času na náhradný program. Dali sme si pomerne náročný výcvik na simulátore DA40, cca 5 hodín zostupov IFR na rôzne letiská v Číne s tým, že na štúdium máp sme mali pomerne krátky čas. Ale bola to zaujímavá zmena a tiež trochu odpočinok.

My sme sa dostali do vzduchu až 22. apríla. V ten deň sme mali na letisku veľkú návštevu z Leteckej univerzity v Beijingu. Viem akurát toľko, že na nej študujú snáď desiatky tisíc študentov v rôznych leteckých oboroch, vrátane kozmických technológií. Pán rektor prišiel s veľkou delegáciou a tak prišla požiadavka trochu predviesť Sharka. Doobeda bolo počasie síce pokojné, ale dohľadnosť bola taká nemastná - neslaná, síce VFR, ale skôr také zadymené. Stačila nám dvadsaťminútová ukážka letových výkonov Sharka a podľa reakcií hostiteľa i pána rektora sme urobili dojem, zožali sme trochu tej „poľnej trávy“ a delegácia opustila letisko a odišla do novobudovanej Leteckej akadémie v Zhongjie zhodnotiť pripravenosť na otvorenie nového školského roku na jeseň.

Počasie sa nám začalo zlepšovať a keďže nový Shark 084 so skúšobnou registračkou B-0EST, teda Bravo-Zero-Echo-Sierra-Tango bol v podstate pripravený, pustili sme sa do záverečných procedúr – čakalo nás skompenzovanie, lepšie povedané, kalibrácia palubného kompasu v systéme DYNON a OBLO a následne High Speed Taxi, teda prvý pokus o rozjazd do rýchlosti odpútania. Obe tieto procedúry sme robili spolu s kolegom LIU Kui, aby mal úplné poznatky o chovaní lietadla pre ďalší priebeh skúšok. Kalibrácia v Číne sa nerobí na „kompenzačnom kruhu“, ale pomocou teodolitu. Vraj je to síce presnejšie, ale ... čert ho vie. A trvá to podstatne dlhšie. Ale podarilo sa, iba OBLO zostalo neskalibrované aj po dvoch otočkách, tak som sa rozhodol ponechať túto pozemnú procedúru na neskôr. High Speed Taxi sme neustrážili úplne presne, ale keďže dráha je dlhá, po odlepení sa do cca 1 metra sme po stiahnutí plynu plynule dosadli, lietadlo nevykazovalo žiadne snahy vybočovať, alebo sa chovať nestabilne. Všetky palubné systémy pracovali normálne.

A tak prišiel okamih, kedy som sa postavil v kompletnej výstroji na váhu, doplnili a dopočítali sme palivo a dovážili sme lietadlo, zmerali a zapísali sme hodnoty teploty a tlaku. Po spustení motora som už len overoval hodnoty podľa skúšobného protokolu a v čase 05:29 UTC som začal rolovať zo stojiska letiska Zhongjie na dráhu 24. A tak 22. apríla 2022 čase 05:32 sa prvý čínsky SHARK s registráciou B-0EST odlepil od dráhy a ja som urobil prvý skúšobný okruh a pristátie s klapkami v polohe II. Po dosadnutí plný plyn a stúpanie do priestoru a postupne celý program skúšobného letu. Počas neho som urobil celkom 4 pristátia vo všetkých požadovaných konfiguráciách klapiek. Jediné, čo ma limitovalo bola nastupujúca silná turbulencia nad 300 metrov, ktorá hrozila nebezpečím pri vysokých rýchlostiach. Kupodivu, Shark s pevnou vrtuľou DUC nebol zase až taký lenivý ako som čakal. Celkový čas jednu hodinu a dvadsať minút som využil kompletne a záverečné pristátie som urobil na plných klapkách, i keď vietor sa už zase rozhodol nespolupracovať.

Medzičasom na zemi, teda na aprone došlo k prekvapivej zmene, odniekiaľ sa objavilo množstvo ľudí, vytiahli transparent, kvety ... a hasiči urobili vodnú bránu. Fakt je, že toto si dokážu miestni riadne užiť, vrátane televízneho štábu. Posledné dva letové dni, teda 23. a 24 apríla sme už len „doklepli“ letecký výcvik inštruktora a 24. apríla som mohol ohlásiť úspešné ukončenie projektu. Čínsky SHARK je na svete, lieta a teraz už musí zapracovať najmä úradný šimeľ tak, aby všetky administratívne požiadavky a normy boli splnené.

simulátor DA40

Posledný týždeň som sa už venoval najmä „uprataniu“ dokumentov, opätovnej kontrole postupov kontroly pred testovacím letom a samozrejme aj administratíve – teda odovzdaniu certifikátov skúšobnému pilotovi, firme SHARK China a tiež debatám o ďalších krokoch, ktoré Shark v Číne potrebuje urobiť, aby nejakým spôsobom zaujal verejnosť aj zákazníkov. A tiež som sa konečne poriadne vyspal. Počas celého mesiaca sme totiž – najmä kvôli vrtochom počasia, hlavne vetra – vstávali ráno o 05:00, aby som o 05:15 mohol vyhodnotiť prvú správu o počasí a meraní dohľadnosti. A to sa mi už trochu prejedalo, takže ranné „dospávanie“ som si konečne vychutnal. Samozrejme, nasledovali tradičné čínske pozvania na večeru ... ktoré sú mimoriadne spoločensky dôležité, ale aj náročné. Posledné spoločenské stretnutie som absolvoval doobeda v deň môjho odchodu domov, bolo to stretnutie s priateľmi, ktorí mi pomohli celý tento projekt dotiahnuť do úspešného konca.

Cesta domov ... trvala síce dlho, ale predsa len, bolo to už úplne o niečom inom. Cestoval som po trase Zhongjie - Tianjin (auto) Tianjin -Hangzhou (A320) Hangzhou - Seoul - Tianjin - Amsterdam (B787 Dreamliner KLM) Amsterdam - Viena (Bombardier CRJ) Viena - Zvolen (autom). Cestu som začal 1. mája 2022 o 17:00 miestneho času v Zhongjie a domov do Zvolena som dorazil 3.mája 2022 o 16:56 nášho času. V podstate ... cesta domov bola fajn, dá sa povedať, že som si ju väčšiu časť celkom užíval. On ten „business class“ v tom Dreamlineri je naozaj celkom pohodlný. A že to trvalo zhruba 14 hodín v kuse ? No, dalo sa to zvládnuť. Koniec koncov, cesta na Nový Zéland na A380 trvala dlhšie a bola menej pohodlná.

Jenki

súvisiace články :  

Čínsky zápisník letov II.

Čín0sky zápisník letov I.

a máme sólistu Shark Shark let 17.04.2022 simulátor DA40


comments powered by Disqus