Český letecký průmysl na mexickém leteckém veletrhu FAMEX 2019

Gonzo - 5.5.2019
 

Ve dnech 24. - 27.  dubna 2019 se na vojenské letecké základně Santa Lucía v Mexiku uskutečnil již třetí mezinárodní letecký veletrh FAMEX 2019 (Féria Aerospacial México). Na letošním ročníku se představilo šest českých firem: AERO Vodochody AEROSPACE a.s., Czech Sport Aircraft, Mesit, THT Ostrava CZ a.s., Primoco UAV a ZLIN Aircraft. Zastupitelský úřad ČR v Mexiku a zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Mexiku uspořádali na rozlehlém českém stánku propagační akci za přítomnosti velvyslance, náčelníka generálního štábu mexického letectva a dalších vysokých představitelů mexické armády a námořnictva.

Od roku 2015 se nedaleko hlavního města Mexika koná každé dva roky mezinárodní letecký veletrh FAMEX organizovaný mexickým Ministerstvem obrany. Tento veletrh patří spolu s chilským veletrhem FIDAE k největším v Latinské Americe a stále roste. FAMEX se zaměřuje na civilní a vojenské letectví, kosmický průmysl a bezpečnostní a obranný sektor.

Letošní třetí ročník se uskutečnil ve dnech 24. - 27. dubna 2019 na letecké základně Santa Lucía (Estado de México). V 5 pavilonech a na volné ploše se představilo více jak 600 vystavovatelů z více jak 40 zemí světa a navštívilo jej přes 250 tisíc návštěvníků. V rámci veletrhu se uskutečnilo 120 konferencí a přes 4.600 B2B setkání. Slavnostního zahájení se zúčastnil mexický prezident, představitelé federální i místních vlád, zahraniční velitelé vzdušných sil a mnozí představitelé cizích států.

Na letošním ročníku se představilo šest českých firem: AERO Vodochody AEROSPACE a.s., Czech Sport Aircraft, Mesit, THT Ostrava CZ a.s., Primoco UAV a ZLIN Aircraft. Zastupitelský úřad ČR v Mexiku a zahraniční kancelář agentury CzechTrade v Mexiku uspořádali na rozlehlém českém stánku propagační akci za přítomnosti velvyslance, náčelníka generálního štábu mexického letectva a dalších vysokých představitelů armády a námořnictva. Česká republika byla zastoupena i v rámci hlavní akrobatické show mistrem světa Martinem Šonkou s letadlem ZLIN Aircraft.

Letecký průmysl v Mexiku patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborům. Za posledních 10 let vykázal letecký průmysl v Mexiku rekordní růst 152 % a vývozy leteckého průmyslu každoročně rostou zhruba o 11 %. Většina dnešní mexické výroby se zaměřuje na produkci leteckých dílů a menších celků, které jsou pak vyváženy k montáži zejména do USA (přes 80 % exportu), Kanady i EU. Mexiko tak hraje důležitou roli v dodavatelských řetězcích nadnárodních gigantů a přispívá k výrobě letadel světových značek. Mexiko sice v dlouhodobém horizontu aspiruje na vlastní výrobu velkých letadel, aktuálně je ale stále dováží ze zahraničí.

článok som prebral z webu MZV ČR

súvisiace články :  České letectví si připisuje v Číně nové úspěchy

FAMEX 2019


comments powered by Disqus