Beta opět poletí

Gonzo - 1.1.2021
 

Jmenuji se Petr Rautner.  Většina z vás mne zná.. Začínal jsem v roce 1963 v AK Letňany. Byl jsem jedním z pilotů Bety a teď asistuji Jardovi Krištofovi v projektu Beta opět poletí. Budu se snažit vás informovat o krůčcích a krocích  vedoucích ke dni, kdy Beta opět poletí.

Než začnu popisovat současnou stavbu, tak bych v několika etapách rád oprášil éru, kterou Jenyk Klaban oživil stvořením skvostu oku opravdu lahodícím.

Tak tedy od začátku.....

Na jaře 1935 založili inženýři Pavel Beneš a Jaroslav Mráz letecký podnik v Chocni, v němž zahájili vývoj a výrobu letadel pro moderní letecký výcvik a turistiku. Druhým z prototypů, které zde vznikly, byl dvojmístný celodřevěný letoun Benešovy konstrukce Be-50 Beta Minor, s československým řadovým, vzduchem chlazeným čtyřválcem Walter Minor 4.

Dne 31. srpna 1935 jej zalétal pilot Josef Koukal a neshledal na letounu a jeho vlastnostech žádné významnější nedostatky. Z propagačních důvodů byl tedy stroj s poznávací značkou OK-BEB ihned přihlášen na II. národní let RČS, který se konal za pouhé dva týdny na letišti v Praze- Kbelích.Ve dnech 13.–15. září se zde soutěžilo ve třech disciplínách:

  • spolehlivost (na trati Kbely - Brno - Bratislava - Piešťany - Hradec Králové - Kbely)
  • hospodárnost (trať Kbely - Plzeň - Karlovy Vary - Kbely)
  • rychlost na trojúhelníku 100 km ( Kbely - Benátky n. Jizerou - Říp - Kbely)

Be-50 pilotů pplk. Mareše a ing. Kuldy si vedl z počátku dobře. Při druhé disciplíně byl bohužel postižen závadou na palivové instalaci a nutná oprava znamenala sestup v umístění na dvanácté místo z padesáti účastníků.

photo - archív Pavel Marjánek

V březnu 1936 předala choceňská továrna Aeroklubům první letouny, které objednalo Ministerstvo veřejných prací. Celkem jich pak továrna dodala více než čtyřicet. OK-EAA byl tehdy vyroben jako třetí v pořadí a létal v plzeňském Aeroklubu. Velmi oblíbené stroje se využívaly k výcviku, letecké turistice a dokonce i k akrobacii.

--

Dále vám přiblížím, jak se rodí nová Beta. V polovině roku jsme měli hotová žebra, která tvořil ve své dílně Pepa Plotnárek.

Poslední měsíce se stavba rozjela naplno i v dílně firmy Optax v Hodkovičkách, která je hlavním stavitelem Bety, fotky nám poskytl Petr Tax, majitel firmy Optax.

centroplán před uzavřetím

Beta rozpažuje jedno rozpětí - hlavný nosník křídla

Zvláště posledních pár dní před Vánoci se účet Bety navýšil a tak si myslím, že je na místě zveřejnit Tabuli dárců Beta opět poletí…

Stavbu nového letounu Be 50 Beta Minor, výrobní číslo 44, poznávací značka OK-EAA, podpořili : 

AIR SERVICE PILOT KLUB - ANTONÍN ČERNÝ - JIŘÍ HALAMA - VLADIMÍR FRYNTA - LUBOŠ MARTÍNEK - DOUBRAVKA MARTÍNKOVÁ - JAKUB ŠOLTYS -JAN HARCUBA - MARKÉTA FRYNTOVÁ - JANA KLABANOVÁ - ČENDA PADRUNĚK - OTAKAR JIRKŮ - JOSEF ŘÍHA - VLADIMÍR HAMOUS - ZDENĚK PROCHÁZKA - JAROSLAV HEMRLE - JOSEF AUBRECHT - PETR PAČES - MILAN REICHARDT - IVAN VOITH - MILOŠ VENCOVSKÝ - IVO HOLAN - MILENA GAUSSOVÁ - JIŘÍ ZAJÍČEK 

Děkujeme, částka na účtu 70.078,65 Kč

Příspěvky lze zasílat na transparentní účet číslo 292704009/0300 vedený u ČSOB

https://www.csob.cz/portal/firmy/bezne-ucty/transparentni-ucty/ucet/-/ta/292704009

Řekněte o nás svým přátelům

Čím více se nás zapojí, tím větší má náš projekt šanci na úspěch. Řekněte o nás svým přátelům a pošlete jim odkaz na náš web a mail.

Petr Rautner

súvisiace články :

Beneš Mráz Be 51 Beta Minor

Beneš Mráz Be 52 Beta Major

Beneš Mráz Be 150 Beta Junior 

Akrobatická Beta Major Be 56.1 / OK-MAB, ktorá sa narodila ako OK-BEG

Beneš Mráz Be 555 Superbibi

Beta opět poletí Beneš Mráz Be 50 Beta Minor


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Anzani / photo U.László
Foto dňa
Anzani / photo U.László