† Anton Vanko

Gonzo - 21.6.2021
 

* 10. január 1918 Lednické Rovne

† 8. december 1944 Bradwell Bay (Veľká Británia)

Leteckú kariéru začal v roku 1937 v Škole leteckého dorastu v Prostějove, kde začal pilotný výcvik a absolvoval poddôstojnícku školu. Po rozbití Československa v marci 1939 dokončil výcvik na Slovensku. V roku 1940 sa stal stíhacím pilotom a nastúpil do služby v Piešťanoch a neskôr v Trenčianskych Biskupiciach. Po vypuknutí II. svetovej vojny lietal až do konca roku 1942 ako kuriérny pilot na východný front.

O emigráciu a pripojenie sa k čs. odboju v zahraničí sa zaujímal už v roku 1939. Reálna šanca na útek sa naskytla začiatkom roka 1943, kedy sa v Trenčianskych Biskupiciach kvôli oprave nachádzala jediná Avia B-71 (licenčný Tupolev SB-2) vo výzbroji slovenských Vzdušných zbraní. Anton Vanko s F. Slezákom a L. Pollákom naplánovali útek do Turecka, odkiaľ sa chceli dostať do Veľkej Británie. Ku skupine sa pridali aj mechanici J. Koman a J. Bžoch. Úlet sa podaril na druhý pokus 18. apríla 1943. V trojmiestnom lietadle sa tiesnilo 5 utečencov. A. Vanko ešte stihol zakrúžiť nad rodným domom v Lednických Rovniach a zhodiť list na rozlúčku. V poriadku preleteli cez Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, avšak tesne pred Istanbulom, kde chceli pristáť, im začal vynechávať jeden z motorov. A. Vanko sa rozhodol pre núdzové pristátie v teréne pri obci Kestanelik, z ktorého všetci vyviazli bez zranenia.

Avia B-71 po núdzovom pristátí v Turecku 

photo - archív Pavla Polacha / Třebíč Nuclear Model Club

Nasledovala šesťmesačná odysea, kedy absolvovali množstvo výsluchov, väzenie, internačné tábory a prešli si aj maláriou. Skupina sa načas rozdelila, J. Koman a J. Bžoch prežili nemecké bombardovanie a potopenie lode. Postupne precestovali Turecko, Sýriu, Palestínu, Egypt a Alžírsko. Z Alžíru sa konečne preplavili do Liverpoolu, kde pristáli začiatkom Októbra 1943.

Anton Vanko bol prijatý do Kráľovského letectva (RAF) v januári 1944. Absolvoval základný výcvik a po povýšení do hodnosti Sergeant bol v júni 1944 zaradený do operačného výcviku k 57. OTU (Operational Training Unit) ako aj do intenzívneho jazykového kurzu. Po ich absolvovaní bol 14. novembra 1944 zaradený k 312. stíhacej peruti RAF.

photo - puchovskenoviny.sk

8. decembra 1944 bol cieľom čs. stíhačov doprovod britských Lancasterov (operácia Ramrod 1401). Formovanie na štart sa na letisku Bradwell Bay odohrávalo za mimoriadne zlých poveternostných podmienok. Dva štartujúce stroje Spitfire Mk.IX sa dostali do kolízie a havarovali. Pri následnom požiari A. Vanko zahynul, pilot druhého lietadla J. Škrinár skončil so zraneniami v nemocnici. A. Vanko je pochovaný na vojenskom cintoríne v Brookwoode. V roku 1991 bol ministrom národnej obrany ČSFR povýšený do hodnosti podplukovníka (in memoriam).

Vyznamenania: Čs. vojnový kríž (in memoriam)

---

Použité zdroje:

Free Czechoslovak Air Force Associates (www.fcafa.com)

Peer, Z, 2017: Letec pplk. Anton Vanko

Vojenský ústřední archiv (www.vuapraha.cz)

Konzultácie: M. Herčut

---

za materiál ďakujem chalanom zo serveru letka13.sk

Avia B-71 Antona Vanka po núdzovom pristátí v Turecku


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Cessna C 152
Foto dňa
Cessna C 152