Nové Alto 912TG lieta ako malá Z-142ka

Gonzo - 18.3.2021
 

Sme letecká škola, ktorá sa zaoberá výcvikom pilotov ultraľahkých lietadiel. Pôsobíme na letisku Boleráz pri Trnave a v Spišskej Novej Vsi. V Bolerázi od roku 2011 prevádzkujeme FM-250 Vampire, ktorý je osvedčeným a spoľahlivým lietadlom. Ale keďže sa škola rozrastá a záujem o ultraľahké lietanie každoročne rastie, nadišiel čas rozšíriť náš lietadlový park. Začali sme teda zvažovať vhodný typ nového lietadla a po niekoľkých návštevách výrobcov ultraľahkých lietadiel v Čechách a na Slovensku naša voľba jednoznačne padla na ALTO 912 TG od spoločnosti Direct Fly, s.r.o. z Brna - Medlánok. A musím hneď aj dodať, že naše rozhodnutie sme nikdy neoľutovali.

 

Prvé, čo nás zaujalo bolo vynikajúce remeselné spracovanie lietadla so zameraním sa na detaily. Je vidieť, že Direct Fly na trhu UL lietadiel už nejaký ten piatok pôsobia a ich výrobky patria medzi kvalitné a plnohodnotné lietadlá. A aké teda ALTO v skutočnosti je? Náš prvý pocit sa dá vyjadriť slovami, že ALTO s MTOW 600 kg a svojou veľkosťou skôr patrí do vyššej kategórie lietadiel. Len s rozdielom v takmer polovičnej cene s porovnateľnými certifikovanými strojmi. A nielen dopredu posuvný prekryt kabíny nám navodzuje dojem malej stoštyridsaťdvojky. Kabína lietadla je priestranná a ani dvaja urastení chlapi sa v nej nebudú tlačiť. A pohodlie je dôležité, keďže s plnými nádržami má ALTO vytrvalosť viac ako 6 hodín a dolet približne 900 km.

Už pri prvom lete nám bolo jasné, že ALTO 912 TG je pre leteckú školu veľmi vhodné lietadlo. Jeho hlavnou  prednosťou sú totiž príjemné letové vlastnosti, nízka pádová rýchlosť a hlavne je veľmi stabilné vo všetkých režimoch letu, čo je pre začínajúcich pilotov a žiakov dosť dôležité. Optimálna cestovná rýchlosť sa pohybuje v rozmedzí 160-180km/h, čo z neho nerobí žiadnu stíhačku, ale na kochanie sa krajinou úplne stačí.  Naše ALTO je vybavené glass cockpitom a je určené pre základný, ale rovnako aj pre zdokonaľovací výcvik po získaní pilotnej licencie. Jednou z našich požiadaviek pri výbere lietadla bolo, aby bolo jednoduché na ovládanie s nezáludnými letovými vlastnosťami, ale aby bolo zároveň vybavené modernou avionikou a bolo s ním možné lietať výcviky v riadených priestoroch a dlhšie medzinárodné lety.

Tomu sme prispôsobili aj výber prístrojového vybavenia a avioniky. Po zvážení všetkých výhod a nevýhod sme sa nakoniec rozhodli pre glass cockpit od slovinskej firmy Kanardia. Letové údaje zobrazuje EFIS Nesis III s možnosťou zvolenia si jednej z niekoľkých obrazoviek, na ktorý je zároveň napojený dvojosý autopilot od rovnakého výrobcu.  Zostavu dopĺňa ešte motorový prístroj Kanardia Digi. Ako záložné prístroje sme si zvolili rýchlomer, výškomer, vário a letecké hodiny od MGL Avionics. Rádiostanica a odpovedač Módu S sú značky Trig a v dnešnej dobe už patria k štandardnej výbave lietadiel. Keďže sa často pohybujeme v riadených priestoroch CTR a TMA, navigáciu nám uľahčuje v leteckej komunite často využívaný SkyDemon bežiaci na tablete v profesionálne zabudovanom rámčeku na pravej strane prístrojovej dosky.

So spoločnosťou Direct Fly, s.r.o. sa nám po celý čas, počnúc prvými nezáväznými stretnutiami, cez konzultácie a návrhy prístrojového vybavenia a avioniky až do celkového ukončenia stavby spolupracovalo výborne, všetci boli vždy veľmi milí a ochotní prispôsobiť sa našim požiadavkám. 

Peter Zeman a Braňo Krúpa

A čo dodať na záver? Myšlienka zadovážiť si do leteckej školy ALTO 912 TG sa nám plne osvedčila, slúži k našej maximálnej spokojnosti a určite to bola dobrá voľba.

Peter Zeman

UL pilot.sk

pozn. Gonzo : článok je forma platenej reklamy a vznikol v spolupráci s leteckou školou ULpilot.sk a výrobcom Direct Fly, s.r.o. Brno

photos - Peter Zeman
photos - Peter Zeman
Alto 912TG / OM-M350 Alto 912TG / OM-M350 Alto 912TG / OM-M350 Alto 912TG / OM-M350
priblíženie na letisko Poprad Alto 912TG / OM-M350 na letisku Poprad Peter Zeman a Braňo Krúpa Braňo Krúpa


comments powered by Disqus