Alexej Leonov na návšteve v Bratislave

Gonzo - 10.10.2016
 

Je sobota 18. júna 2016 cca 12:15, z auta pred hotelom  Apollo vystupuje starší pán v šviháckych slnečných okuliaroch spolu s manželkou. Prvý moment bol pre mňa otázkou, či je to naozaj kozmonaut Alexej Leonov. Moderné sako, rázny krok a v ruke držal svoju manželku.

Prvé slová „zdrastvuj Silvo“. S hlbokým úklonom mu podávam ruku a hneď mi je jasné, že je to pán Leonov. Prehodíme zopár slov a Alexej Archypovič Leonov sa ospravedlňuje, že sa najskôr ubytuje na izbe a hneď príde. Naša delegácia ja, Jano Jendroľ, Jakub Kapuš a zopár nadšencov sme len pozerali s akou rýchlosťou sa kozmonaut vytratil. Môj prvý dojem bol, že je to milý, sympatický a zhovorčivý pán. Po 15 minútach z výťahu vystúpil a s pani manželkou a hneď nás smerovali do jedálne „pajdom kušať“!

Vek 82 rokov je znateľný na jeho pohyboch a pomalšej chôdzi. Pani Svetlana Leonovová je tiež vo vynikajúcej kondícii a verne nasleduje pána manžela. Po usadení k stolu som si dovolil začať prípitkom hruškovice. Alexej Archypovič nazdravie! Alexej bez váhania dvíha pohár a hruškovica mizne v jeho útrobách.  Sledujúc jeho výraz na tvári mi pripomína labužníka, ktorý uznanlivo vychutnáva kvalitný mok. Ani ho beťára nezatriaslo!  Chlieb do ruky na zajedenie hruškovice mi pripadá troška nezvyčajný, ale hneď som sa zorientoval a vravím si „ kamarát preber sa“, to je klasický ruský zvyk.

photo - Patrik Patajský

Ani nestíham povedať zopár slov a pán kozmonaut si pomaly začína sssrkať polievku, zajedajúc spomínaným chlebom. Počas jedla začal spomínať na Slovensko a hlavne na Dubčeka. My sme ani nestačili dávať otázky a sám od seba začal vravieť svoje zážitky a životné príbehy. Dubček to bol dobrý chlap, aj s ním som pil hruškovicu! Ani neviem, ako prešiel na tému amerických kozmonautov. Cernan je rozvedený, našiel si mladú a peknú ženu. Stafford pre mňa priletel Cessnou aj s mladou manželkou, keď som bol v Amerike.  Dostávam pocit, že čo kozmonaut, tak to rozvedený muž.

Váňa je zdes? Nechápavo pozerám akého Váňu spomína!  (Jediného Váňu, ak ma pamäť neklame spomínala učiteľka na základnej škole a myslím si, že to bolo z románu Vojna a Mier ). No Bella, Váňa. Už začínam chápať,veď doteraz nemôžem uveriť, že titán kozmonautiky sedí vedľa mňa a dokonca na moje osobné pozvanie. Odpovedám na jeho otázku, že Váňa je na Ukrajine. No vieš Váňa, s ním bolo kopec srandy! Tak tomu verím, Váňu allias Ivan Bellu, už poznám nejaký rok a vždy bola s ním sranda.

Sedíme na obede už dobré dve hodiny a pán Leonov sa nezastavuje v rozprávaní svojich zážitkov. Nestíham vnímať a teraz aj ľutujem, že sa tá ruština mohla aj lepšie učiť na škole, ale... Iné časy iné mravy. Jednu nezabudnuteľnú historku počas obeda som si zapamätal od slova do slova a sledovaním s akou radosťou mi ju rozprával Alexej Leonov, ju určite nikdy nezabudnem.

Asi týždeň pred prvým letom do kozmu Alexeja Leonova sa v Moskve konala výstava a konferencia o vesmírnych letoch. Na tejto veľkej udalosti sa zúčastnil aj prvý tajomník ÚV KSSS Leonid Brežnev. Všetci zainteresovaní na vesmírnom programe mali plné ruky práce a povinná účasť nebola práve to „orechové“ pred dôležitým štartom. Ale čo už, povzdychol si Alexej a začal s príhodou, ktorá s odstupom času vyznieva priam komicky. V pondelok ráno sa Leonid Brežnev pravidelne vracal zo svojej dači pri Moskve do úradu. Tento pracovný deň začínal návštevou spomínanej konferencie, ktorá bola veľmi dôležitá z propagačného hľadiska a nehovoriac o tom, že v tých časoch boli Rusi vo veľkom predstihu pred Amerikou vo vesmírnych letoch.

No ako tak uháňa vládna kolóna smerom do Moskvy, tak generálny tajomník rozmýšľa ako obdarovať kozmonauta, ktorý bude prvým človekom vo voľnom vesmíre. Asi si spomenul na svoje mladé roky a myšlienka nie je ďaleko od realizácie. Vodiča limuzíny klepe po ramene a vraví, tu zastav pri tomto dome! Kolóna zastavuje a ochrankári v panike rozmýšľajú čo sa deje. Generálny tajomník vystupuje z auta a rukou dáva znamenie, že všetko je v poriadku. A aj bolo. Prechádza na druhú stranu ulice a vchádza do starého domu. Vojde do kuchyne a pani domáca asi vo veku sedemdesiat rokov skoro dostáva infarkt! Zdrastvuj bábuška! Bábuška mlčí, len kýva hlavou. Bábuška u tebja „Koza“. Da koza u mňa. A kde je koza? Bábuška ukazuje rukou smerom na dvor. Spasíba a mate aj konvičku na mlieko? Zas bez slova podáva konvičku Leonodovi Brežnevovi. Súdruh generálny tajomník berie konvičku a hor sa do chlieva. V obleku dojí kozu. S výzorom hrdinu nasadá do limuzíny a hybaj na výstavu. Alexej Leonov s úsmevom vraví, že tá bábuška ešte dnes v kuchyni s úžasom stojí  neveriac, kto bol na návšteve u nej. Kozu už nespomínal. 

Po príchode na výstavu ráznym krokom ide k Alexejovi Leonovovi a s hrdosťou mu podáva konvičku s čerstvým mliekom. Alexej napi sa, nech máš silu, budeš zdravý a poletíš ku hviezdam. Alexej chtiac nechtiac popíja mlieko, smeje sa cez zuby. Vtedy mu bolo jasné, že prúser je na svete. No, ale keď generálny tajomník vraví pi mlieko, tak som musel. Nik zo zúčastnených si nedovolil povedať ani slovo. Tak ako prišiel generálny tajomník na výstavu, tak aj odišiel. Okamžite po odchode sa začalo riešenie situácie. Výplach žalúdka, odbery krvi, testy na rôzne choroby. Dva dni bolo celé vedenie vesmírnych letov v napätí ako to dopadne. Nečudovať sa im. Vyše ročná príprava, veľa testov, veľa driny. Našťastie koza, z ktorej bolo mlieko bola v dobrej kondícii a uvedomelá, takže mlieko bolo v poriadku!

Takýchto historiek pán Leonov vysypal nespočetné množstvo. Samozrejme rozhovor bol aj o vesmírnych letoch, aké problémy mali s jednotlivými modulmi. Úprimný rozhovor bol aj o Juriovi Gagarinovi, Koroľovovi a o iných významných osobnostiach.

Ešte doteraz si v hlave triedim myšlienky a dojmy. Počas návštevy v Bratislave sme toho museli stihnúť strašne veľa. V prvom rade sme brali ohľad na manželský pár  Leonovovcov. Veď vek 82 rokov je úctyhodný. Stále som sa pýtal, Alexej, nie ste unavený? Net, vsjo ok. Ja budu budušči mesjac s mojou rodinou oddychať na Malorke.

Okrem vesmíru sme prebrali aj tému jeho leteckej minulosti. Lietal hádam na všetkých typoch vrtuľníkov Mil, má viac ako 300 zoskokov z lietadla, lietal na viacerých typoch lietadiel. Svoju vojenskú kariéru skončil v hodnosti generál majora. Táto hodnosť ho pripravila o ďalšie možné štarty do vesmíru. Mimochodom po pristáti vesmírneho modulu (Leonovov 2 vesmírny výlet) sa cestou v autobuse do strediska vysielačkou spojil s Leonovom operačný dôstojník: " generál Leonov gratulujeme k úspešnému letu. Alexej Leonov namieta, že generálom nie je. Odpoveď bola  jasná, súdruh generál ešte raz gratulujeme k úspešnému letu." Na jednej strane radosť a hrdosť k dosiahnutiu významnej hodnosti, ale na druhej strane smútok. Ešte žiaden generál neletel do vesmíru.

Alexej Leonov počas prednášky v Poluse

Je ešte veľa vecí, ktoré by som rád napísal, ale myšlienky sa mi stále mihajú. Záverom by som rád poďakoval všetkým zúčastnením za podporu a možnosť privítať titána kozmonautiky. Návšteva pána Leonova aj s pani manželkou bolo pre mňa jedno z najvýznamnejších stretnutí. Detský sen sa mi splnil, ba čo viac, dostal som krásnu knihu (50x60 cm) so životopisom, maľbami a s osobným venovaním. Pán Leonov ďakujem!

Ešte jedna príhoda na záver od Alexeja Leonova. Niekoľko rokov nazad bol Alexej Leonov pozvaný na konferenciu do Londýna. Ako tak si vykračuje do priestorov kongresovej haly, vidí brčkavého človeka vo veku 60 rokov, ako sa na neho usmieva. Rozmýšľa odkiaľ toho človeka poznám?

Brčkavý šesťdesiatnik pristúpi k Leonovovi a potriasa mu rukou. Alexejova otázka, odkiaľ sa poznáme? Brčkavý šesťdesiatnik s úsmevom vysvetľuje, že astronaut Leonov je jeho vzor a je šťastný, že sa môže s ním stretnúť a potriasť mu rukou. Tento brčkavý šesťdesiatnik bol vyštudovaný astrofyzik a líder skupiny Queen Brian May.   

PS: Na budúci rok máme rozpracovaného taktiež významného kozmonauta. Viac prezrádzať nebudem, len toľko poviem, že pohľad z mesiaca na zem je nádherný J.

Silvo Veselský 

súvisiace články :   Návšteva Alexeja Leonova v Bratislave

zľava Silvo Veselský / Alexej Leonov Alexej Leonov Alexej Leonov Alexej Leonov
Alexej Leonov Alexej Leonov počas prednášky v Poluse Earth and space painting Earth and space painting


comments powered by Disqus