ALEXANDRU LINDNER – LAST DAYS OF PEACE OF SPORTING AVIATION

Gonzo - 5.4.2019
 

České centrum by vás rádo pozvalo do Knihkupectví Mihai Eminescu (Blvd. Regina Elisabeta 16, Bukurešť), kde Dr. Eng. Alexandru Lindner v pondělí 8. října v 18 hod. uvede svou dvoudílnou knihu Last Days of Peace of Sporting Aviation o sportovním letectví států Malé dohody.

photo - archív Karola Kulašika

Toto je František Kotiba. Pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli. Narodil se v roce 1912 v Rakousko-Uhorsku a zemřel v 1944 ve Velké Británii. Nejdřív pracoval v továrnách Baťa a později jako úředník na policii v Brně. Jeho největším koníčkem však bylo letectví a tomu také věnoval nejvíc času v Aeroklubu Medlánky. A tak když bylo území Československa okupováno nacisty, emigroval do Spojeného království a stal se součástí zahraničního odboje jako pilot Royal Air Force. František Kotiba zemřel během nočního tréninkového letu a byl posmrtně povýšen do hodnosti plukovníka.

obálky I. a II. dielu knihy LAST DAYS OF PEACE OF SPORTING AVIATION

Dr. Eng. Alexandru Lindner sesbíral stovky medailonů jako je tento. Jeho kniha Poslední pokojné dny sportovního letectví přináší celistvý a přehledný obraz sportovního letectví a jeho hlavních představitelů v zemích Malé dohody (Československo, Rumunsko a Jugoslávie). Ing. Eduard Lindner, autorův otec a celkový vítěz letecké soutěže z roku 1938, byl prvním impulsem, který dovedl p. Lindnera k napsání knih

Eduard Lindner s priateľmi

První díl vypráví také příběh Anny Železníkové, jediné ženy mezi 48 muži v letecké soutěži zemí Malé dohody 1938. I když se sice neumístila na prvních příčkách, podařilo se jí získat druhé místo v Národním letu republikou. Na příbehy jako tento bychom neměli zapomínat

´t

Anna Železníková po pristáti v cieli súťaže na letisku v Prahe - 4.9.1938

Kniha má dva díly, přičemž první se skládá z medailonů jednotlivých osobností a uvádí čtenáře do historického kontextu, zatímco druhý díl ukazuje, jak se o letectví psalo v tehdejším tisku. Dr. Lindner se výzkumu věnoval více než deset let a prozkoumal mnoho archivů, kde našel i dosud nepublikované fotografie. Některé z nich dokonce i sám kolorizoval.

České centrum by vás rádo pozvalo do knihkupectví Mihai Eminescu (Blvd. Regina Elisabeta 16, Bukurešť), kde se v pondělí 8. října v 18 hod. bude konat uvedení obou dílů knihy. 

obidva diely knihy je možné si objednať v eshope za cenu 75 Lei + 15 Lei (cca 25 EUR)

rozsah práce je fenomenálny : I. diel - 643 strán / II. diel - 194 strán

Jan Vlk a Leopold Galbavý v Prahe / 1938

článok som prebral z webu Českého centra v Bukurešti

súvisiace články :  CAPE - závod turistických lietadiel okolo Malej dohody / 1938

obálka knihy Last days of peace of sporting aviation - diel I. obálka knihy Last days of peace of sporting aviation - diel II.


comments powered by Disqus