Aké bolo Air Symposium 2017 v Lučenci

Jozef Pavlinský - 5.3.2017
 

V poradí už 7. ročník plachtárskeho podujatia Air Symposium hostilo letisko v Lučenci – Boľkovciach. Túto milú tradíciu k nám doniesol a prvý krát usporiadal dlhoročný slovenský reprezentant pán Ľubor Kuvík. Po dvoch seminároch v Trenčíne, troch v Prievidzi a jednom v Martine, sme sa tento krát stretli na novom peknom mieste na juhu Slovenska.

Naše stretnutie otvoril predseda KBL SNA pán Maroš Divok,  privítal nás náš hostiteľ Marián Sluk. Krátkym vstupom priniesol faktické informácie pán Miroslav Gábor, RLČ SNA. Pán Ján Mikuš, prezident SNA, apeloval na nutnosť rozvoja lietania a príleve novej krvi do radov aeroklubov, osvetlil aj postup SNA v súvislosti s nový zákonom o športe.

Počas zaujímavých prednášok sme sa mohli dozvedieť „ako to robia“ tí najlepší.  V prednáške „Rýchlo a zbesilo ... alebo tiež pomalšie a rozvážne“  Braňa Jesenského z SGC Martin bola zaujímavo postavená na problematike MacCreadyho teórie a jej aplikovania do praxe a samozrejme vzácne informácie Braníkovho výkonného lietania. Dobrý navigačný prístroj je fajn, ale okrem toho potrebujeme vedieť, ako to celé funguje, pretože bez znalosti teórie bude prax neefektívna.

O lietaní v priestore „G“ porozprával aktívny dispečer Bratislava info pán Peter Nemsila z LPS SR, š.p. Predstavil zmeny týkajúce sa novej ICAO mapy, pár slov padlo aj o používaní odpovedačov vo vetroňoch a využiteľnosti jednotlivých vzdušných priestorov.

Pred obedom sa udeľovali diplomy najlepším slovenským plachtárom za športové výkony doma i v zahraničí, ale aj za nedávne prekonanie národných rekordov.

 „Cestu k prvým pretekom“ nám ukázal Tibor Fratrik z SGC Martin. Osvetlil základné informácie, kedy sa vybrať na svoje prvé preteky, ako sa na ne pripraviť doma, ako trénovať, kde máme rezervy a ako ich eliminovať. Potom plynule prešiel do bloku o psychológii športového lietania, kde sa venoval stresu a jeho vplyvu na myslenie a výkonnosť. Ako rozlíšiť tréning od talentu a súvislosť medzi nimi, ako sa zdokonaľovať po psychickej stránke, tak aby to vylepšilo naše výsledky, ale aj ako eliminovať naše slabé miesta.

Pán Maroš Divok z Aeroklubu Spišský Nová Ves, si pripravil prednášku s názvom „Súťažné lietanie, víťazstvá, prehry a tŕnistá cesta k nim“. Zhodnotil teoretickú prípravu a všeobecné vedomosti potrebné na súťažné lietanie, praktické zručnosti – techniku a čistotu pilotáže, psychickú výkonnosť a odolnosť, nutnosť mať dobrú a výkonnú techniku, o ktorú sa však treba poctivo starať. Podotkol, že osobná pozemná podpora zabezpečí väčší komfort.

Predposledný vstup mal Ondřej Dvořák z Aeroklubu Raná. Ukázal nám aké informácie z prístrojov sám používa a ako využiť tieto údaje čo najefektívnejšie.  Keďže náš let je investícia nášho času, energie a peňazí, mali by sme byť dokonale nachystaní, aby sme si ho užili, naše vložené zdroje čo najlepšie využili a nemali zbytočné ťažkosti spôsobené napríklad zanedbaním prípravy.

Záverom  pán Lukáš Benedikt z Aeroklubu Trnava v krátkosti doplnil informácie o prevádzke všeobecného letectva v triede „G“. Podelil sa o výhľady do budúcnosti - ako by sme vlastným pričinením mohli zlepšiť štruktúru triedy „G“.

Na tohtoročnej akcii boli predstavené horúce novinky firiem IMI Gliding, LXnavigation a LXnav. Stánok s  novinkami priniesol tiež Aerospool  a  zástupca predaja 8,33kHz rádií www.flyshop.sk. Novinkou  k videniu boli aj ručne robené drevené modely vetroňov na mieru podľa priania zákazníka Glider Models 32.

Predstavením produktov firmy LX Nav sa ujal prevádzkovať e-shopu oskarkilo.eu Ondřej Dvořák, ktorý je dodávateľom produktov LX Nav na český a slovenský trh. LXnav vyvíja svoje produkty od roku 2009, sú vyladené a majú odstránené nedostatky zistené pri praktickom používaní. Ako prvý z výrobcov navigačných prístrojov spojili prístroj s internetom, väčšina ich výrobkov má možnosť pripojenia na wifi. Vďaka internetovému prístupu sú prístroje schopné v reálnom čase poskytovať radarové snímky počasia na trati a plánuje sa používanie družicových snímok. Odpadá nepohodlné nahrávanie otočných bodov a tratí na súťaži, prístroj si vie automaticky stiahnuť všetko potrebné z danej súťaže a dokonca, ak sa pred štartom zmení letová úloha, prístroj si ju sám dokáže aktualizovať. Zariadenia vedia medzi sebou komunikovať a automaticky sa zosúladiť. Ak sa rozhodnem pristávať na nejakom letisku a zadám to do palubného počítača, rádio, odpovedač a ostatné zariadenia sa nastavia na frekvencie a požiadavky daného letiska. Spoločnosť predstavila novinku – osobný logger Nano4, je to pokračovateľ Nano a Nano3. Logger, ktorý dokáže komunikovať cez bluetooth alebo wifi s 3,5‘‘ dotykovým displayom s obrovskou výdržou batérie bez nutnosti zástavby v kabíne. Ďalej bol predstavený Variant Club, ktorý sa týka palubných počítačov LX8080/8000/9050. Filozofiou tohto projektu je sprístupnenie daných prístrojov širšej verejnosti, kde si na začiatku zákazník zakúpi len hardware a postupne si môže dokupovať ostatné príslušenstvo podľa vlastných možností. Nezaostával ani  nový variometer rady S10/S100, ktorý v sebe skrýva všetky výhody doterajších variometrov a obsahuje aj napríklad IGC záznam, snímač zvuku motora, záložnú batériu atď. Viac informácii nájdete na internetových stránkach www.lxnav.com alebo www.oskarkilo.eu

Českú spoločnosť IMI Gliding predstavil jej majiteľ Ján Kantor, ktorý je aj konštruktérom a plachtárom s náletom viac ako 2000 hodín a teda na vlastných skúsenostiach stavia inovácie svojich produktov pre manipuláciu s bielym miláčikom. Firma je na trhu od roku 2004 a spadá pod ňu ako vývoj, tak aj výroba jednotlivých produktov. Vyvíjajú pomôcky, ktoré sa už používajú, ale aj novinky, s ktorými prišli práve oni. Priniesli zlepšenia pri manipulácii s vetroňom, keď je ešte zložený a pomôcky pre rozkladanie a skladanie vetroňa. Hlavnou myšlienkou je prispôsobiť sa zákazníkovi, vnášať inovatívne metódy montáže dostupné pre širokú plachtársku komunitu, vrátane starších typov vetroňov. Používaním ich produktov sa zvyšuje komfort pri príprave na let.

Produkty dodávajú do celého sveta, no najväčším trhom je Európa. Svoje produkty zasielajú aj do Austrálie či Ameriky. Mali sme možnosť vidieť montážne asistenty a podpery využiteľné vo všetkých triedach bezmotorového lietania. Rovnako aj široké spektrum pomocných a podporných kolies a kabínoviek. Najväčšou novinkou bolo predstavenie prvého - pred sériového kusu elektrického montážneho asistenta E OMRS pre veľké a ťažké vetrone ako je Arcus, DuoDiscus, DG-1000 či ASH-31. Elektrický asistent obsahuje brzdy kolies kvôli bezpečnej manipulácii, odnímateľné výkonné batérie, ktoré možno nabíjať aj namontované v zariadení. E OMRS je vybavený diaľkovým ovládačom a v prípade jeho poruchy obsahuje aj bezpečnostné mechanické ovládanie v. Umožnili nám vidieť pomôcky pri opravách a údržbe vetroňov ako aj pri dlhodobejšom uskladnení. Ďalšie novinky, ktoré firma pripravuje budú predstavené na medzinárodnom veľtrhu Aero Friedrichshafen 2017. Viac informácii sa dozviete ak navštívite webovú stránku www.imi-gliding.com

Spoločnosť LXnavigation je ďalšou slovinskou firmou, ktorá prezentovala svoje produkty na tohtoročnom sympóziu. Na trhu sú od roku 1975 a ich produkty sú už preverené používaním. Predstavili všetky verzie palubného počítača Zeus, vo všetkých veľkostiach od 2,8‘‘ displaya až po 7,0‘‘ display, s novým operačným systémom Zeus OS 4. Nový operačný systém ponúka radu výhod, 10x detailnejšie nové mapy, 2x rýchlejší čas odozvy, o 40% nižšiu spotrebu výkonu procesora, 4x rýchlejšie načítanie máp. Palubné počítače prešli aj dizajnovým faceliftom, zadná strana prístroja ponúka zákazníkovi rôznorodé prepojenie s rádiom, odpovedačom, či riadiacou pákou. Predstavené boli tiež úplne nové variometre Era 57/80 a Eos 57/80. Čísla znamenajú priemer prístroja a medzi označením Era a Eos je iba jeden zásadný rozdiel. Eos má analogovú ručičku ukazovateľa variometra a Era digitálnu.

Variometre obsahujú LX SPOT, čo je bezpečnostný prvok podobný ELTu, ktorý vyšle SOS signál záchrannému stredisku v prípade nehody. Vie komunikovať cez wifi s pozemnou obsluhou, alebo letiskom a v prípade pristátia do terénu automaticky odošle bezpečnostnú správu s miestom pristátia. Vďaka wifi dokážu cez LX Cloud poslať záznam letu, stiahnuť aktuálnu meteo situáciu, satelitné a radarové snímky ako aj databázu letísk, otočných bodov a priestorov. Vária obsahujú aj záložnú internú batériu. Top novinkou bolo predstavenie nového osobného loggra Colibri X s 3,5‘‘ dotykovým displayom, ktorý sa prispôsobí slnečnému žiareniu. Vďaka nízkemu odberu energie je výdrž batérie garantovaná na 15 hodín. Colibri X má internú pamäť s kapacitou 8GB a je schopný komunikovať cez wifi a bluetooth s ostatnými zariadeniami. Telo, vytlačené 3D tlačiarňou, v sebe ukrýva kovový článok, vďaka ktorému vieme letový zapisovač umiestniť na magnet niekde na palube lietadla. Každý výrobok LXnavigation obsahuje jedinečný LX One Chip. Je to počítačový modul SOM, ktorým je možné naprogramovať podľa priania zákazníka. Viac informácii o produktoch nájdete na stránke www.lxnavigation.com

Aj na tento ročník sa oplatilo merať cestu aj zo vzdialenejších miest. Prednášky boli zaujímavé a pri žiadnej nechýbal kúsok humoru, čo oživilo a spríjemnilo atmosféru. Ďakujeme organizátorom za realizáciu, prednášajúcim za pútavé slová a vystavovateľom za predstavenie noviniek. Tešíme sa na ďalšie podobné, možno aj cezhraničné, stretnutie!

Air Symposium 2017 Lučenec Braňo Jesenský Pepo Čech Air Symposium 2017 Lučenec
Air Symposium 2017 Lučenec Maroš Divok LX Navigation IMI Gliding


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

YAK-52 / photo A. Zelem
Foto dňa
YAK-52 / photo A. Zelem