Airfest Krems 2017

Gonzo - 20.9.2017
 

The Airfest was organized for the first time at Gneixendorf Airfield (LOAG) near Krems / Austria. It was a first time event of this size and locations held for two days on Saturday the 9th and Sunday the 10th September 2017.

Around 70 aircraft have been on the list to come together and join the show for static and flying display. Names like The Baltic Bees, P3 Flyers, The Flying Bulls and many other big names dropped by.

It was an enjoyable event and we have seen a really nice airshow with a lot of variety. However it was obvious that there have been some organizational problems. As I have heard from others being there on Saturday it was even worse, however the organizer did the best to keep the airshow rolling.

Having a spotter ticket you had the possibility to have a direct access to the planes and chance to chat with the pilots. A VIP Tent and a "grandstand" were also available.

Estimated 25.000 visitors came to visit the first Austrian Airfest 2017 and 100 aircraft participated in both days. Hopefully we will see next Airfest in 2018, I will be there for sure.

Markus Tatscher

 

pozn. Gonzo :  som veľmi rád, že mám dnes možnosť publikovať po prvý krát článok a fotky Markusa Tatschera, rakúskeho leteckého fotografa, ktorý má k lietadlám aj profesne veľmi blízko, nakoľko pracuje vo firme Diamond Aircraft Industries GmbH vo Wiener Neustadte 

Cez Markusov objektív máme totiž šancu vidieť aj iné aeroplány a imatrikulačky, na ktoré sme bežne zvyknutí na českých a slovenských letiskách. A to je podľa mňa vždy zaujímavé. Naviac Markusove letecké fotky majú akýsi vlastný rukopis, ktorý má svoje čaro 

V prípade Airfestu Krems sa podujatia zúčastnilo aj množstvo aeroplánov z Čiech a Slovenska, ktoré prispeli k slušnej úrovni podujatia, viď fotky vo fotoprílohe : skupina Trénerov Z-226 Follow me, plzeňské warbirdy (Spit/ Texan/Harvard), Delfín L-29 zo Slovenska (OM-SLK) 

súvisiace články :  

Fotil som warbirdy

Air2air fotolet Bucker T-131PA / OE-ACD a DA40

North American T-28 Trojan / OE-ESA North American T-28 Trojan / OE-ESA YAK-3 C-11
Airfest Krems 2017 Airfest Krems 2017 Airfest Krems 2017 Pilatus P-3 / HB-RBP
Z-326 MF / OK-SEN Z-326MF / OK-SEN North American T-6 Texan / N43AF North American T-28 Trojan / OE-ESA
plzeňský North American T-6 Texan plzeňský Spitfire plzeňský Spitfire L-29 Delfín / OM-SLK


comments powered by Disqus