Air Show Dubová

Ďuro Uhliar - 26.7.2017
 

Čas ubehol ako voda a jar vystriedalo leto a v tomto dovolenkovo prázdninovom období nezaškodí malý návrat v čase a v priestore. Pár kilometrov západným smerom a pár týždňov späť.  

Letisko Dubová, malé, vekom mladé letisko na juhovýchodnom úpätí pohoria Malé Karpaty. Letisko ležiace v takpovediac v centre Malokarpatskej vinárskej oblasti, v regióne s bohatou  tradíciou vinohradov, vínnych pivníc a kvalitného vína.  Letisko s pohľadom na hrad Červený kameň,  na skok vzdialené od mestečka Modra a  len pár kilometrov  od hlavného mesta Bratislava. Letisko ideálne pre pracovné lety na malých lietadlách, poznávacie lety a leteckú turistiku. Samozrejme po niekoľký krát nás skupinka organizátorov, posadnutých lietaním a leteckými zážitkami presvedčila o tom, že Dubová je  a bola aj tento rok ideálnym miestom pre vynikajúci letecký deň a nezabudnuteľnú air show plnú leteckých lákadiel od nás, aj z blízkeho zahraničia.

Už prvé informácie o tohtoročnom leteckom dni v Dubovej sľubovali zaujímavý program nabitý dovolím si povedať tým najlepším, čo v blízkom okolí dokáže lietať a baviť davy ľudí.  Veď nič nepokazím, keď napíšem, že pre ľud Slovenský je lákadlom všetko čo lieta nízko, rýchlo, hore nohami a pritom dymí, čmudí a huláka. Samozrejme výstrel, výbuch, zásah, po bitke pár zranených potešia najviac, ale od násilia a bojov sme boli tento rok kus ušetrení.

V Dubovej tento rok organizátori dali prednosť leteckému športu, leteckému umeniu a leteckej dokonalosti. Alebo skôr inými slovami povedané, prednosť dostala letecká akrobacia takmer vo všetkých svojich podobách. Sólová akrobatická show, skupinová zlietanosť a perly leteckej histórie boli tými hlavnými lákadlami vo vzduchu, ale aj na zemi.

Na svoje si prišli aj tí, ktorí sa prišli pozrieť na svoj kraj z výšky. Zviezť sa dnes v historickom dvojplošníku  An-2, či v päťdesiatročnom dvojmotoráku Morave L-200 je u nás vzácnosť. V Dubovej to bola  akcia z letáku,  ktorá sa neodmieta.

Celý letový program sa niesol pod hlavičkou energetického nápoja, ktorý nám dáva krídla. Hlavné a najväčšie lákadlá celej tohtoročnej Air Show Dubová fičia na Red Bull-e.  Martin Šonka a Peter Besenyei. To najlepšie z leteckej freestylovej unlimited akrobacie na tých najlepších akrobatických špeciáloch.

Zoskupenie lietadiel ktorým taktiež Red Bull dáva krídla. Standa, Jan, Mirek a Honza. XtremeAir XA42 a Flying Bulls Aerobatic Team ukázali, ako ma vypadať skutočné letecké akrobatické divadlo. Box, Rebrík, Motanica a Zrkadlo sme mali na oblohe v plnej paráde.

Domáca akrobatická elita nezaostávala a ukázala, že aj bez Red Bullu v krvi sa lieta ukážková „Aerobatic Show“. Feri Pytlík a Dušan Šamko. Aj my na malom Slovensku máme byť na koho pyšní a hrdí.  

Zlíny rady Tréner z moravského Zábřehu, ktorým to v skupine lieta fakt ukážkovo. Žltá, zelená, strieborná a modrá.  Disciplína, dôvera, sústredenie a samozrejme, že aj  umenie skupinovej zlietanosti. Moje osobne najlepšie vystúpenie leteckého dňa v Dubovej. Skupina Follow me.

Na záver ako obyčajne jedno  poďakovanie celému organizačnému teamu leteckých dní Dubová, vďaka Roman za možnosti a ukážkové podmienky počas celého dňa. A čo tak  Uli Dembinsky ? Karel Kuthan ? Air Bandits ? Zelazny ? The Firebirds ?

Okrem jedného by to boli slovenské premiéry, čo tak ich uvidieť lietať po prvý krát na budúci rok a rovno v Dubovej ? Tešíme sa na stretnutie na letisku pod Karpatmi pri ďalšom ročníku Leteckých dní. 

Držím palce

Ďuro Uhliar

súvisiace články :  Dubová ..? počkaj už viem, robia Letecké dni !

Z-526AFS-V / OM-ERS Martin Šonka na Extre Shark / OM-S999 Extra 330SC / OM-EXT
Red Bull Flying Bulls Follow Me An-2 / OK-KIK Péter Besenyei


comments powered by Disqus