Aero C-3B narazilo do Malých Karpát - 1953

Gonzo - 21.9.2020
 

Večer 7.8.1953 bylo na letišti Malacky - Kuchyňa rušno. Bylo naplánovano noční létání, během kterého posádky prováděly bombardování cílů na nedalekém polygonu cvičnými cementovými pumami. "Síbly" prováděly nácvik ve tříčlenných rojích. Stroj ev. č 411 příslušející 25. lbop z Hradčan, pilotovaný por. Zbyňkem Jeřábkem, letěl na pozici č. 3 za velitelským letounem. Po shozu shozu bomb přivedl velitel roje letouny nad letiště a dal povel k rozchodu na přistání. Jednotlivé letouny se zatáčkou doprava ve stanoveném intervalu 8 - 10 sekund odpoutávaly od skupiny a řadily do pravého okruhu ve stanovené výšce 600 m.

Por. Jeřábek letěl jako třetí. Podle palubního střelce v letounu č. 2 byla vzdálenost třetího stroje nedostatečná. To si zřejmě uvědomil i jeho pilot a v poloze "po větru" lehce vybočil doleva, aby interval zvýšil. Tím se začal nebezpečně přibližovat ke kopcům, které se nachází východně od letiště. Sám o sobě by tento manévr nebyl fatální, pokud by letoun přesně držel stanovenou výšku. Pilot vysunul podvozek, začal ale zároveň i mírně klesat a to zpečetilo osud všech čtyř mužů na palubě. Radiotelegrafista por. J. Novák vyžádal povolení k přistání. Pilot točil s náklonem 20° třetí okruhovou zatáčku a vysunul klapky. V  tu chvíli stroj s nic netušící posádkou narazil do kopce zvaného Klokočiny. Letoun po nárazu vybuchl a shořel. Řídící létání s volacím znakem "Element" se již letounu nedovolal.

ilustrační kresba Aero C-3 / Ján Máče via leteckabadatelna.cz

Po nehodě se samozřejmě rozběhlo rozsáhlé vyšetřování. To potvrdilo, že vinu na nehodě nese pilot. Jak už to tak bývá, byla učiněna opatření, aby se do budoucna podobným nehodám zabránilo. Mezi nejpodstatnější patřilo zvýšení minimální výšky letu po okruhu o 100 metrů.

vyšetřovací spis, který se zachoval ve fondu Vojenského ústředního archivu v Praze

prebrané so súhlasom p. Krejčí, admina webu  leteckabadatelna.cz

photo - archív VUA Praha
photo - archív VUA Praha
Aero C-3B ilustrační kresba Aero C-3 / Ján Máče Aero C-3B


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Retro Sky Team
Foto dňa
Retro Sky Team