Advantic z Prievidze

Gonzo - 21.5.2015
 

Páči sa mi Romanove prirovnanie Advanticu k automobilu triedy Grand Tourer. GT je vysoko-výkonný luxusný automobil určený pre jazdu na dlhé vzdialenosti. Najbežnejší typ karosérie je 2-dverové coupé, buď s dvomi sedadlami alebo s usporiadaním 2 + 2 sedadiel. Termín pochádza z talianskeho výrazu gran turismo, čo je poctou k tradícii Grand tour, kde sa používali reprezentačné automobily považované za „grand tourery“, ktoré boli schopné prejsť veľké vzdialenosti vo vysokých rýchlostiach a s mierou komfortu a štýlu.

zalietavací pilot Roman Konečný

Advantic sa síce podobá na Dynamic, ale je to polietanie úplne inej kategórie.

Dynamic a väčšina ultralightov je veľmi citlivá na knipel, takže sa musíte neustále venovať riadeniu. V tomto smere Advantic dokonale spĺňa ideu GT, je stabilný a po vyvážení stačí len pridržiavať knipel rukou dole pri koreni kde nie je už drevená časť, ale len pokrytie kožou. Je to ako by ste len dohliadali na aeroplán, občasným drgnutím len upravíte smer letu. Ako hovorili starí inštruktori, čím menej zasahuješ do kormidiel, tým lepšie. Pri dlhších letoch sa tým znižuje únava pilota. 

Trim elektrického vyváženia je umiestnený na boku drevenej časti knipla pod palcom, ale pri ďalšom vyrobenom kuse sa má presunúť už hore na koniec knipla, tak ako je to zvyčajné. 

Dôležitým prvkom pri pilotáži je pocit priestorového komfortu a ergonómia sedenia. V tomto smere Advantic veľmi príjemne prekvapil, na pilotné sedadlo sa v pohode zmestí človek do výšky cca 200 cm. Posed je prirodzený a pokiaľ neriadite aeroplán, môžete si poloskrčené nohy položiť na šikmú plošinu, vzdialenosť pedálov smerového riadenia si upravíte zatiahnutím za madlo vpravo pod palubnou doskou.

Čo sa týka komfortu počas letu, chýbajú mi na predných sedadlách aspoň opierky hlavy, mnohé súčasné konštrukcie aeroplánov majú dnes už nastaviteľné dizajnovo tvarované sedačky, ktorým venujú ich tvorcovia veľkú pozornosť. Predpokladám, že je len otázkou času a dopytu prvého nemeckého zákazníka, kedy príde aj v tomto smere ku zmene.

touring pri rýchlosti 240 km / hod.

Nainštalovaný motor Rotax 914 dáva aeroplánu veľmi dobrú dynamiku, po štarte sme stúpali cca 1.200 feet / min., ale to sa týka obsadenia v dvoch pilotoch. Je verejným tajomstvom, že v Rotaxe pracujú na 130 hp verzii, motor o tomto výkone, prípadne v rozmedzí 130 -150 hp urobí z Advantica skutočne parádne turistické lietadlo pre lety po celej Európe.

Aeroplán poháňa hydraulicky ovládaná 3 listá constant speed  vrtuľa MTV-34 od nemeckého výrobcu MT-Propeller

Mal som príležitosť si polietať v Nitre na Cirruse SR20 s 200 hp Lycomingom, ktorému štart z trávy moc nechutil, nehovoriac o ekonomike prevádzky. Napriek tomu, že je to 4 miestny aeroplán v kabíne sme sedeli tiež len dvaja. A to je len jeden z príkladov.

Nitriansky autobus Cirrus SR20 / OM-CDA

pozrieť si pri lietaní v Prievidzi Bojnický zámok je skoro povinnosť a aj skutočná krása

Cena kitu Advanticu (4 sedadlový aeroplán) sa začína pri 100.000 EUR bez DPH a výsledná cena závisí od konfigurácie, ktorú si zákazník postaví. Advantic sa môže stať alternatívou aeroplánom, pre ktoré je potrebná značne hrubšia peňaženka.

Konkrétne lietadlo, na ktorom som lietal s Romanom je WT-10 Trio / OM-DYX  (3 sedadlový aeroplán) a je v súkromnom vlastníctve.

Aerospool ponúka WT-10 vo forme kitu v kategórii Experimental pri dodržaní 51 % pravidla. Vyhol sa tak vysokým nákladom na certifikáciu, na ktorú firma tejto veľkosti nemá a ani nedokáže vyprodukovať dostatočné financie. 

Podľa predpisu môže byť na Slovensku aeroplán kategórie Experimental maximálne 3 miestny, tieto legislatívne obmedzenia sa však môžu meniť podľa jednotlivých krajín. Už vyrobený modrý Advantic nesie imatrikulačku LY-BBW, pričom objednávka prišla z Nemecka.

trochu sme si ponaťahovali tváre

Pristátie na Triu / Advanticu je hodne podobné Zlínom, z aeroplánu je výborný výhľad. Aeroplán lieta lepšie ako Dynamic, a zároveň je to najlepší aeroplán v tejto kategórii, na ktorom som kedy lietal.

za polietanie ďakujem Romanovi a Mirovi Maťašovi, s ktorým som si návštevu Aerospoolu dlhodobo plánoval 

pristátie v Prievidzi, vpravo poľské vetroňe, ktorých piloti pokračovali v lietaní aj po skončení FCC

súvisiace články :  

Aerospool WT-10 Advantic / OM-DYX  /  autor Adam Michalko

Vydarená WT-10  /  autor Roman Konečný

WT-9 Dynamic / F-WSLG dodaný 500 kus

WT-10 Advantic / OM-DYX zalietavací pilot Roman Konečný WT-10 Advantic / OM-DYX WT-10 Advantic / OM-DYX
Roman Konečný uzamkýňanie zadných dverí Advantic nastupovanie do Advanticu cockpit WT-10 Advantic / OM-DYX


comments powered by Disqus