A-10 Thunderbold na cvičení Slovak Warthog

Ďuro Uhliar - 10.8.2016
 

V  júli sa Slovensko  stalo takmer na štyri týždne hostiteľskou krajinou medzinárodného armádneho cvičenia „Slovak Warthog“, ktoré ako súčasť operácie „Atlantic Resolve“ pod velením Aliancie  má za úlohu  zabezpečiť, koordinovať a precvičiť súčinnosti  spojencov a partnerov  NATO na území a vo vzdušnom priestore Slovenska, Maďarska a Českej republiky.

„Medzinárodné cvičenia sú veľmi dôležitým a tým najlepším spôsobom pre zladenie spôsobilostí príslušníkov Ozbrojených síl SR s vojakmi ostatných krajín  NATO, čo je veľmi dôležité pre zabezpečenie kolektívnej obrany“ povedal minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš počas cvičenia Slovak Warthog na Leteckej základni Sliač.

V rámci cvičenia Slovak Warthog si slovenskí vojaci spolu s vojakmi Národnej gardy štátu Indiana z USA precvičujú spoločnú letovú činnosť  a vzájomnú spoluprácu pri plnení spoločných letových úloh. Vojaci Národnej gardy štátu Indiana v spolupráci s príslušníkmi  5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny precvičujú úlohy letovodov  pri navádzaní lietadiel L-39 a A-10 Thunderbolt na pozemné ciele v priestore výcvikového priestoru Lešť a Levice.

„My vítame každú príležitosť precvičiť si schopnosti našich letových navádzačov a ich spoluprácu s kolegami z iných členských a partnerských štátov. Najdôležitejšie na tomto cvičení je precvičovanie podrobnej koordinácie medzi navádzačmi leteckých prostriedkov, medzi pilotmi jednotlivých krajín, precvičenie si napríklad tankovania vo vzduchu a súčinnosť s pozemnými jednotkami“ zdôraznil zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky genmjr. Pavel Macko.

Spolu so Vzdušnými silami SR s lietadlami L-39 a Mig-29 z leteckej základne gen. Otta Smika  na Sliači  sa cvičenia zúčastňujú aj piloti Národnej gardy štátu Indiana s ôsmimi lietadlami A-10C Thunderbolt  z 163. Operations Group  122nd Fighter Wing  „Black Snakes“  zo základne Fort Wayne dočasne operujúcich na Európskom kontinente.

Letecká základňa Fort Wayne začala písať svoju históriu v roku tisícdeväťstoštyridsaťdva a do ostrej bojovej služby bola zaradená na začiatku nasledujúceho roku. V samom začiatku existencie na základni pôsobili lietadlá P-40 Warhawk, neskôr P-51 Mustang, F-86 Seabre, F-4 Phantom II.  V roku tisícdeväťstodeväťdesiatdva  sa základňa stala súčasťou Air Combat Command. V dvetisícdesiatom sa  stala domovskou pre súčasnú letku A-10 Thunderbolt II.

Lt. Col.  Kyle Noel  ako veliteľ „ 122nd Fighter Wing „ spolu s krídlom počas celého cvičenia pôsobí na Slovensku a celému takmer dvesto  člennému personálu  Národnej gardy šéfuje.  Na stretnutiach s predstaviteľmi Vzdušných síl  Slovenskej republiky  vyzdvihol ústretovosť, ochotu, pripravenosť a profesionalitu  príslušníkov našej  armády.  „Účasťou a spoluprácou na cvičení demonštrujeme náš záväzok posilniť a zabezpečiť bezpečnosť a stabilitu v celej  Európe,“ povedal pri stretnutí s novinármi na Leteckej základni Sliač.

„Slovensko je krásna členitá krajina s pohoriami a vrchmi takmer na celom svojom území. Nemali sme možnosť spoznať celé Slovensko. Naším poslaním je lietať v malých výškach a na tento druh výcviku v týchto podmienkach to bola pre nás výborná skúsenosť. Ak bude možnosť, veľmi rád sa na Slovensko v budúcnosti vrátim“ hovoril jeden z pilotov A-10 Thunderbold II. Národnej Gardy štátu Indiana v USA.

Cvičenie Slovak  Warthog je považované za prvé väčšie medzinárodné cvičenie na území Slovenska v tohtoročnej  cvičebnej sezóne.  Na skončené sa cvičenie  budú postupne nadväzovať ďalšie aj s medzinárodnou účasťou. Slovak Warthog  oficiálne skončí  začiatkom prvého augustového  týždňa odletom  všetkých zúčastnených jednotiek na domovské základne.

Ďuro Uhliar

A-10 Thunderbold A-10 Thunderbold F-16 skupina MiG-29 a A-10
A-10 Thunderbold A-10 Thunderbold A-10 Thunderbold A-10 Thunderbold


comments powered by Disqus