95. výročí létání na Medlánkách (6.-7.9.2019)

Gonzo - 9.9.2019
 

Ve dnech 6.-7.9.2019 se na letišti v Brně Medlánkách konala oslava 95. výročí létání na Medlánkách. Tato akce se pořádá pravidelně jednou za 5 let a vždy se na ní moc těším. Nejedná se o klasický letecký den pro veřejnost, ale spíše jde o setkání všech lidí, kteří mají něco společného s tímto letištěm, ať už jde o veterány, současné piloty, nebo příznivce a podporovatele aeroklubu.

Hlavní den akce je sobota, kdy jsou pozváni hosté a je pro ně připraven bohatý program. Jen namátkou třeba výstavka fotografií z celé historie letiště, promítání filmů, vystoupení zajímavých hostů, letové ukázky historických i současných letadel spojený s foto lety ve větroních v rámci Oldtimer víkendu a spoustu dalšího. Letos bohužel počasí v hlavní den akce nepřálo a tak se jediným letovým dnem stal pátek, kdy se ve vzduchu proháněl například L-13 Blaník, Scheibe SF-27A Zugvogel a LF-107 Luňák, který zalítl v podvečer i pěknou akrobacii.

Členové AK dokončovali poslední přípravy v areálu letiště a připravovali na sobotu velké překvapení, kterým měl být velký skupinový let 24 letadel (12 aerovleků). Zkušebně se tedy provedl aerovlek tří větroňů vedle sebe. Jako vlečné bylo možno vidět WT-9 Dynamic, Piper Pawnee, Piper Cub, Savage a vůbec poprvé vlekal i ultralight Alto 912 TG z místního Direct Fly.

link na fotografie z osláv 95. výročí létání na Medlánkách na Zonerame 

Jak jsem již psal, tak v sobotu čekalo návštěvníky akce zatažené nebe s občasným deštěm, který znemožnil veškerý letový provoz. V sobotu se tedy nakonec nedostalo do vzduchu vůbec nic a letadla bylo možno vidět pouze na stojánce. I přes tuto skutečnost se akce nakonec vydařila a výročí bylo důstojně oslaveno.

Všem, kteří se podíleli na přípravách a průběhu této akce patří poděkování. Už teď se těším na příští oslavu, kdy čeká letiště v roce 2024 už 100. výročí.

František Brablc

photos - František Brablc
photos - František Brablc
95. výročí létání na Medlánkách Christen Husky / OK-USK L-13 Blaník / OK-0931 LF-107 Luňák / OK-0817
Piper Pa-25 Pawnee / OK-MLP 95. výročí létání na Medlánkách VT-425 Šohaj / OK-5977 Z-24 Krajánek / OK-8565


comments powered by Disqus