30 roků od prvního vzletu L-610

Gonzo - 19.12.2018
 

Čtyři dny před koncem roku 2018 uplyne třicet let od prvního vzletu prototypu dopravního letounu L-610, který byl vyvinut v tehdejším podniku LET národní podnik, Uherské Hradiště Kunovice. Tento firemní název se od založení podniku změnil více jak sedmkrát, nicméně my, zaměstnanci, jsme si vždycky říkali „Leťáci“. Kromě krátkého období na začátku padesátých let byla činnost této firmy kromě sériové výroby vždy založena také na vývojové činnosti. Vyvrcholením byl vývoj čtyřicetimístného letadla L-610, jehož první prototyp se na tomto letišti poprvé vznesl před třiceti lety.

Byl to letoun, který byl obrazem doby, politických, hospodářských i jiných vztahů, které ovlivnily jeho koncepci, technické provedení. Byly to také technické možnosti nejen této kunovické továrny, ale i leteckého průmyslu v Československu. Původní zadání minimálních parametrů letiště, na kterém letadlo mělo operovat, prakticky s předstihem určilo, že letadlo nebude na světovém trhu příliš konkurenceschopné. Změna požadované koncepce letadla v průběhu již tak zpožděného vývoje způsobila, že první vzlet prototypu se odehrál v době, kdy sériová výroba potenciálních konkurenčních typů na Západě už běžela naplno.

 

 

 


Podporte dobrovoľne tvorbu obsahu GonzoAviation.com


Sumou 2.99eur / 75czk // mesačne môžete podporiť tvorbu obsahu GonzoAviation.com K dnešnému dňu obsahuje 3.4978 článkov nielen o histórii prevažne aeroklubového lietania v Česko - Slovensku

Príspevok je možné uhradiť platobnou kartou VISA / MasterCard z ľubovolného miesta na svete 

moju prácu podporilo k dnešnému dňu 46 pilotov, ďakujem

Príspevok zaplatíte prostredníctvom zvolenej platobnej metódy a súčasne si aj vytvoríte účet

Po zaplatení a následnom prihlásení sa Vám už žiadosť o príspevok nebude zobrazovať
 

Ak už ste prispeli, môžete sa prihlásiť kliknutím na odkazČlánky sa zobrazia bez žiadosti o príspevok
L-610 / OK-CZD L-610 / OK-130 L-610 L-610 / OK-TZB


comments powered by Disqus